Açık

Teknoyatırım destek programı başvuruları sonuçlandı

Teknopark Gündem - 19 Kasım 2014 23:19 A A

TEKNOYATIRIM DESTEK PROGRAMI’NIN İLK ÇAĞRISINA YAPILAN BAŞVURULAR SONUÇLANDI
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hayata geçirdiği TeknoYatırım Destek Programı’nın ilk çağrısına yapılan başvurular sonuçlandı. İlk çağrıya gelen 183 proje başvurusu için Bakanlıktan talep edilen destek miktarı 580 milyon lira oldu.
Türkiye’nin ileri teknoloji üreten firma sayısını artırarak teknolojik dönüşümünü sağlamak amacıyla hazırlanan Teknoyatırım Destek Programı ilk çağrısına yoğun ilgi gördü. Ar-Ge ve yenilik projeleri sonucunda Teknoparklardaki işletmelerce geliştirilen ve incelemeli patentle koruma altına alınan teknoloji ürünleri yatırıma dönüştürerek, ülkeye teknoloji tabanlı, rekabet gücü yüksek firmaların ortaya çıkmasını sağlayacak program sayesinde katma değeri ve ihracat birim fiyatı yüksek ürünlerin üretilmesi amaçlanıyor.
Teknoloji ürünlerinin üretimine yönelik yatırımları destekleme konusunda ilk olma özelliğini taşıyan programın ilk çağrısında toplam 183 Ar-Ge projesinin başvuruş kabul edildi.. Bu başvuruların 51’i yüksek teknoloji alanlarından, 132’si ise orta-yüksek teknoloji alanlarından geldi.
En çok yatırım Ankara’ya yapılacak
Müracaatlarda ilk 3 sırayı 56 proje ile makine ve ekipman, 21 projeyle kimyasallar ve kimyasal ürünler, 20 projeyle bilgisayar, elektronik ve optik ürün üretimi yapan şirketlerin projeleri aldı. Projeler kapsamında yatırıma hak kazanan şirketlerin 59’u Ankara, 34’ü İstanbul, 14’ü İzmir, 12’si Kocaeli ve 11’i Konya’dan geldi.
İlk çağrıya gelen 183 proje başvurusu için Bakanlıktan talep edilen destek miktarı 580 milyon lira oldu. Yapılacak yatırım değerlendirme süreci sonuçlandıktan sonra desteklenmeye değer bulunan projeler, Bakanlığın internet sitesinden ilan edilecek.
Program kapsamında desteklenmesi uygun görülen işletmelere, işletme ölçekleri dikkate alınarak makine-teçhizat, kredi faizi ve işletme giderlerine destek verilecek. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere 10 milyon liraya, büyük işletmelere ise 2 milyon liraya kadar geri ödemesiz destek sağlanarak, bakanlığın ilk çağrıyı değerlendirmesinin ardından 2. çağrı da açılacak.

Bu haber 1080 kez okundu.
Teknopark Gündem - 23:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.