23° Açık

TT Ve NASA’nın 48 Saatlik ‘Uzay’ Maratonu Tamamlandı

Teknopark Gündem - 15 Nisan 2015 22:06 A A

‘Uzay kâşifleri’ Türk Telekom Grubu’yla Silikon Vadisi Yolcusu. NASA’nın dünyadaki yetenekleri bulmak hedefiyle başlattığı “International Space Apps Challenge” yarışması 48 saat süren teknoloji fikirleri maratonunun ardından sona erdi. Türk Telekom Grubu sponsorluğunda ve TAG-Tek Araba Gidelim organizatörlüğüyle yapılan etkinlikte projesi küresel değerlendirmeye gitmeye hak kazanan 3 takımın temsilcileri Türk Telekom’un davetlisi olarak Silikon Vadisi‘ni ziyaret etme hakkı kazandı.

NASA‘nın uluslararası projesi ‘Space Apps Challenge’, Türk Telekom Grubu ana sponsorluğunda ve TAG-TekArabaGidelim organizatörlüğüyle, İTÜ Maslak Kampüsü’ndeki Türk Telekom Binası Arı 4’te gerçekleştirildi. İstanbul’da ikinci kez yapılan ve bu yıl 60 ülke ve 130 şehirde aynı anda başlayan etkinlik büyük ilgi gördü. Bu yıl 120 kişilik rekor katılımla gerçekleştirilen etkinlikte birbirinden yaratıcı projeler kıyasıya mücadele etti.

Türk Telekom Grubu sponsorluğunda yapılan etkinlikte toplam 14 proje sunuldu. Teknoloji uygulamaları geliştirerek, yaşanan zorlukların aşılması, uzay teknolojilerinde ilerlemenin sağlanması ve insanlığın gelişmesi için birlikte çalışmayı teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışma kapsamında Türkiye ayağını kazanan üç takım, NASA’nın küresel etkinliğinde Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

Üç Proje Silikon Vadisi’ni Ziyaret Edecek

48 saatlik maratonun sonucunda katılımcılar, hazırladıkları projeler ile Türkiye’nin değerli akademisyen, girişimci, yönetici ve bilim insanlarından oluşan bir jüriye sunum yaptı. Yapılan jüri oylaması sonucu;

“Best Use of Hardware” kategorisinde Samsun’dan katılan ASE takımı, Hexadron adlı projeleri ile; “Best Mission Concept” kategorisinde ise İTÜ’nün Fuego takımı “Beeg Idea” adlı projeleri ile dereceye girdi.

Etkinliğe katılanlar arasında yapılan oylamada birinciliği jürinin de favorisi olan Kabataş Erkek Lisesi takımı Cryptex’in “Cristopher” isimli projesi aldı.

Seçilen üç proje, NASA’nın küresel değerlendirmesine katılarak, diğer şehirlerin kazananlarıyla mücadele etme şansı bulacak. Ayrıca, projesi küresel değerlendirmeye gitmeye hak kazanan 3 takımın temsilcileri Türk Telekom’un davetlisi olarak Silikon Vadisi‘ni ziyaret edecek. İTÜ takımı ise global değerlendirmede dereceye girmeyi başarırsa TAG-Tek Araba Gidelim’in İTÜ özel ödülü olan 10 bin TL kazanacak.

uzay maratonu

uzay maratonu

Bu haber 1445 kez okundu.
Teknopark Gündem - 22:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.