11° Açık

Arı Teknokent Firması ERLAB’dan, Encoder Geliştirme Projesi

AR-GE / İnovasyon - 16 Nisan 2015 20:52 A A

İtü Arı Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Firmalardan olan Erlab Yazılım firması, TÜBİTAK TEYDEB destekli olarak Encoder geliştirme projesini hayata geçirdi. 

Firma ihtiyaç duyulduğuna verimli çalışan ve mevcut şartlarda iyileştirme sağlayan bir kodlama çözümü geliştirmeyi amacıyla bu projeye başlamış ve geliştirdikleri GPU tabanlı kodlayıcı ile 20 kanalı üç farklı platform (Web, Mobile ve STB) için aynı anda kodlayabilmekte ve bu kodlayıcıları CDN içinde konumlandırılabilmektedir. Bu sayede 20 kanal için üç farklı kodlayıcı kullanılmak yerine bir adet kodlayıcı ile 60 adet çıkış sağlanabilmekte. Böylece altyapı, depolama ve kodlayıcı maliyetinden tasarruf edilerek kodlayıcıların sayısının azalması, enerji tüketiminden tasarruf ederek çevre koruma adına önemli bir desteği de beraberinde getiriyor.

ERLAB tarafından hayata geçirilen proje TEYDEB BİLTEG tarafından yürütülmüş. Ayrıca 1507 TÜBİTAK KOBİ ArGe Başlangıç Destek Programı kapsamında değerlendirilen proje, öncelikle ERLAB’da ArGe kültürünün temellerinin atılmasını ve sürekliliğini sağlamış görünüyor. Şirket ülkemizi uluslararası pazarda temsil edecek bir ürün geliştirme olanağını yakalayarak, sektöre teknolojik yenilik getiren bir ürün kazandırmış oldu. Bu katkı aynı zamanda çalışanlara büyük bir motivasyon kaynağı sağladı. Proje sürecinde, ilk yıl izleyici olarak katıldıkları GPU Teknolojileri Konferansı’na (GTC 2013 CA) bir sonraki yıl kendi çözümlerini anlatmak üzere davet aldı. ERLAB bu gelişmeyle aynı zamanda ülkemizin sektördeki saygınlığına ve insan kaynağına da katkı sağladığını düşünüyor.

Finans ve idari işler Yöneticisi Buket Zeynep Sağıroğlu yaptığı açıklamada ‘’İTÜ ARI Teknokent bünyesinde bulunmamız, aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesinden danışman hocalarımızla işbirliği ve birlikte çalışma olanağı sağlayarak, Üniversite-KOBİ işbirliğinin ve iletişiminin artmasını sağlamıştır. TÜBİTAK tarafından desteklenen bu tür ArGe projelerinin KOBİ-Üniversite ortak çalışma kültürünü geliştirdiğine inanmaktayız’’ dedi.

itu-ari

Bu haber 1068 kez okundu.
AR-GE / İnovasyon - 20:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.