20° Açık

Rwe & Turcas Denizli Santrali Gönüllü Pilot Tesis Oldu

Enerji - 10 Mayıs 2015 17:01 A A

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sera Gazı Emisyonlarının Takibi projesi için; RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş., Denizli Santrali ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Dünya Bankası işbirliğinde yürütülen Sera Gazı Emisyonlarının Takibi projesinin gönüllü şirketlerinden birisi oldu. 

Söz konusu proje kapsamında, nihai olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından emisyon izleme, raporlama ve doğrulama sistemi kurulması amaçlanmaktadır. Pilot uygulamalarla hem kurulmakta olan sistemin hem de emisyon raporlama yükümlülüğü bulunan paydaşların uygulamaya yönelik kapasitelerinin artırılması hedeflenmektedir. Sera gazı emisyonu izleme planı, sera gazı emisyon raporu ve doğrulama raporunun hazırlanmasına yönelik teknik destek sağlamak amacıyla projeye Denizli Santrali’ni gönüllü tesis olarak açan RWE & Turcas; uzman danışmanlar yönetiminde ilgili raporlamaların doğru bir şekilde gerçekleştirilmesini ve sektördeki kapasite gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Elektrik Üreticileri Derneği ve EÜAŞ’ın da dahil olduğu sektör katılımcı ve temsilcileri ile proje kapsamında paydaş toplantıları yaparak, sektörel eğitimler de verdiği çalışmanın hazırlıkları 2012 yılından bu yana sürdürülüyor.

“Gönüllü pilot tesis olmak bizim için gururdur”

RWE & Turcas Teknik Genel Müdürü Hans-Jürgen Petschke;Elektrik sektöründe, İzleme Planı ve Emisyon Raporu hazırlanmasına yönelik pilot çalışmaların gerçekleştirilmesinde RWE & Turcas olarak yer almak bizim için büyük gururdur” dedi. Petschke; Türkiye’de enerji arz güvenliğini ve çevre dostu enerji üretimini destekleyerek, müşterilerine yenilikçi ürün seçenekleri sunmayı ve sektöre katkıda bulunmayı hedeflediklerini de ifade etti.

RWE, bugün 48 milyar Euro cirosu, 60 bin çalışanı ile Avrupa’nın önde gelen beş elektrik ve gaz şirketinden birisi. RWE, Türkiye’de Denizli santralindeki üretimle 3,5 milyon meskenin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor. Proje; Temmuz 2015 tarihine kadar devam edecek.

 

Bu haber 637 kez okundu.
Enerji - 17:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.