25° Açık

Vosmer Otomotiv Kendi Enerjisini Üretmeye Hazırlanıyor!

Enerji - 13 Mayıs 2023 23:07 A A

Vosmer Otomotiv, sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında GES projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Şirketin yıllık üretiminin yüzde 160’ını karşılayacak seviyede enerji üretimini sağlayacak tesis için yaklaşık 2,5 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirildi. VW AG ile paralel olarak yürütülen ‘Sürdürülebilir Pilot Bayii’ faaliyetlerine de önemli katkı sağlayacak proje, 4 bin 290 solar panelden oluşuyor. Vosmer Otomotiv Genel Müdürü Siyon Karmona, “Vosmer Otomotiv olarak sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda, doğa dostu-temiz enerjinin dünyamızın geleceği için öneminin farkındayız. Bu anlamda elektrik tüketimimizi yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerji sisteminden karşılamak amacıyla öz kaynağımızdan 2,5 milyon dolarlık yatırımla Vosmer GES projemizi hayata geçiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Yenilenebilir ve çevreyle dost enerji sektörünün önde gelen fuarları arasında gösterilen Temiz Enerji Fuarı, ilk kez İzmir’de gerçekleştirildi. 9-11 Mayıs tarihleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenen fuarda, enerji alanındaki üretici ve dağıtıcıların yanı sıra mobilite alanındaki çözümler de yerini aldı. İzmir ve çevresindeki otomobil tutkunlarına 2009 yılından bu yana en kaliteli hizmeti sunan Vosmer Otomotiv ise fuara Vosmer Porsche markasıyla katılım sağladı. Vosmer Otomotiv’in dikkat çekici standını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’da ziyaret etti.

Porsche’nin 75. yılına özel konseptinde hazırlanan yüzde 100 elektrikli Taycan ile fuara katılan Vosmer Porsche, aracın yüksek menzili, DC ünitelerden 1 saatte şarj edilebilme özelliği ve gücüyle katılımcıların beğenisini kazandı. Özel tasarımlı standıyla fuarın yıldızları arasında yer alan Vosmer Otomotiv, fuar kapsamında ilk kez tanıtımını yaptığı GES (güneş enerji santrali) projesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Şirketin ‘sürdürülebilirlik’ vizyonuyla tamamen örtüşen GES projesiyle Vosmer Otomotiv, aynı zamanda VW AG ile paralel olarak yürütülen ‘Sürdürülebilir Pilot Bayii’ faaliyetlerine de önemli katkı sağlayacak. GES projesi kapsamında 25 bin 156 metrekarelik alana, 4 bin 290 adet solar panel kurulumu gerçekleştirildi. Yaklaşık 2,5 milyon dolarlık bir yatırımla haziran ayında faal olacak projeyle Vosmer Otomotiv’in yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 160’ı karşılanacak. Uluslararası standartlara göre (İSO 9001:2015) göre kurulan tesisle işletmenin yıllık enerji üretiminin 3 milyon 786 bin kWh seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Bu haber 5058 kez okundu.
Enerji - 23:07 A A
BENZER HABERLER