19° Parçalı bulutlu

GE “Endüstrinin Geleceği” zirvesinde Türkiye İnovasyon Merkezi’ni duyurdu

Enerji - 15 Kasım 2014 21:49 A A

GE “Endüstrinin Geleceği” zirvesinde, Yaşam Bilimleri Laboratuvarı, İleri Üretim Teknikleri ve Endüstriyel İnterneti kapsayan Türkiye İnovasyon Merkezi’ni duyurdu 

General Electric (GE),  gençler için yeni iş olanaklarının yaratılmasını, tedarik zincirlerinin yeniden şekillendirilmesini, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesini ve inovasyonda hız kazanılmasını hedefleyen “Endüstrinin Geleceği” adlı yol haritasını duyurdu. Yerelleştirme girişimleri ve teknoloji eğitimi alanında olanakları genişletmeye odaklanan GE, aynı zamanda 2015 yılında GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nin açılışını duyurdu. İstanbul Teknopark’ta yer alacak olan merkez endüstrinin karşılaştığı sorunlara yerel çözümler geliştirmek için müşteriler, girişimciler ve akademisyenlerle işbirliği içinde çalışarak “Endüstriyel Kuluçka Merkezi” işlevi görecek.

“Endüstrinin Geleceği”, üç temel unsur olan Endüstriyel İnternet, İleri Üretim Teknikleri ve Küresel Akıl ile Türkiye’de endüstrilerin üretkenliğinin ve verimliliğinin artırılmasına yönelik fırsatların altını çiziyor. Bu da daha hızlı, daha işbirliğine yönelik ve daha esnek üretim sunuyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimi hızlanırken üretimin her ölçekte yapılabilmesi sağlanıyor. Daha yerelleştirilmiş tedarik zinciri maliyetleri düşürüp, verimliliği artırırken, yeni fikirler için kuluçka işlevi de görüyor.

GE Türkiye İnovasyon Merkezi 2015’te açılacak

GE Türkiye İnovasyon Merkezi, farklı fikirlerin desteklendiği, beslendiği ve yerel inovasyon ekosistemi ile etkileşim içinde olacak. İleri üretim teknikleri, endüstriyel internet ve yaşam bilimleri laboratuvarını kapsayan merkez, dünya genelinde herkesin birbiriyle iletişim içinde olduğu, içerik ve kaynaklara erişim sağlayacak.

GE Sağlık’ın Yaşam Bilimleri Laboratuvarı, firmanın ilaç geliştirme, protein bilimi ve biyoişlem araştırmaları için geliştirdiği en son araç ve teknolojilere sahip olacak ve Türkiye biyofarmasötik ilaç sektörü için sunulan ileri teknik eğitim ve teknolojik değerlendirme olanaklarının yanı sıra üniversitelerin biyoteknoloji derslerinin farklı unsurları için de açık olacak. GE’nin Orta Doğu ve Rusya’da bulunan müşterilerinin yanında akademisyenler, ilaç ve biyoteknoloji araştırmacıları da küçük ölçekli çalışmaları için laboratuvardan faydalanabilecekler.

İTÜ ve GE İşbirliği

GE’nin yerel inovasyon ekosistemi genelinde yaygınlaştırmayı hedeflediği GE Garaj çalışmaları 5 ay boyunca İstanbul Teknik Üniversitesi’nde girişimciler ve öğrencilerin kullanımına açıldı. İTÜ’deki girişim, seminer ve atölye çalışmaları ile desteklenecek, Bu işbirliği, Türkiye’de sanayinin geleceği için yeni işbirliklerine ve fırsatlara zemin sağlayacak.

Endüstrinin Geleceği etkinliği kapsamında gerçekleştirilen GE Garaj atölye çalışmalarında, müşteriler, girişimciler, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve üniversite öğrencileri CNC tezgahları, lazer kesiciler, 3D yazıcılar ve enjeksiyon kaplayıcılar gibi GE teknolojilerini uygulamalı olarak deneyimleme olanağı buldular. GE Garaj atölye çalışmalarıyla Türkiye’deki şirketler ve gençler arasında buluş, yenilik ve üretime olan ilginin canlandırılması amaçlanıyor.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy yaptığı açılış konuşmasında, ‘Endüstrinin Geleceği’ perspektifinin unsurlarını paylaştı ve Türkiye’nin endüstriyel gelişim potansiyelinin altını çizdi. Özsoy: “GE olarak, 1948’den bu yana Türkiye’nin çözüm ortağı olmaktan gurur duyuyoruz. Günümüzde rekabetçiliğin ve büyümenin en önemli anahtarı olan inovasyonun daha hızlı gelişmesini sağlayan ‘Endüstrinin Geleceği’ perspektifi, dünyanın rekabetçi ekonomileri arasında yer alan Türkiye’nin geleceğinin şekillendirilmesi açısından önemli fırsatlar sunuyor.” dedi.

Bu haber 1084 kez okundu.
Enerji - 21:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.