23° Açık

Akkuyu Nükleer, 80 Öğrenciyi Eğitim İçin Rusya’ya Gönderecek

Enerji - 11 Şubat 2015 18:52 A A

Akkuyu Nükleer, 80 öğrenciyi daha iş garantili burslu eğitim için Rusya’ya gönderecek.

Sınavdaki başarı seviyesine göre öğrenciler Moskova’nın yanı sıra St. Petersburg’da da eğitim almayı tercih edebilecek. Sınav ilk kez, üniversitelerin hazırlık sınıflarındaki öğrencilere de açıldı.

Başvurular 27 Mart’ta bitecek, sınav 4 Nisan’da yapılacak.

Akkuyu Nükleer A.Ş, bu yıl Türkiye’den 80 öğrenciyi daha iş garantili ve burslu eğitim almaları için Rusya’daki dünyanın en prestijli üniversitelerine gönderiyor. Bu yılın eğitim programına St. Petersburg’taki Politeknik Devlet Üniversitesi de eklendi.

Öğrenciler, bu yılın sonbahar eğitim döneminden itibaren Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde(MEPhI) ve St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi’nde eğitim alacaklar.

Türkiye’deki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakülteleri’nin, fizik ve/veya matematik derslerinin okutulduğu tüm bölümlerinin halihazırda “Hazırlık, 1. 2. 3. ve 4. sınıfında okuyan Türk vatandaşı öğrenciler arasından 80 öğrenci seçilecek.

BAŞVURULAR

Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından yapılan açıklamaya göre; Sınav için başvurular, 27 Mart 2015 tarihine kadar http://www.akkuyu.cominternet adresinde yer alan form doldurularak yapılacak. Yazılı sınav ise 4 Nisan 2015 tarihinde yapılacak.

SINAVLAR

Yazılı sınav matematik ve fizik konularını içerecek. Sınav başvurusu yapan adaylar arasından, üniversite yerleştirilme giriş puanı dikkate alınarak, 600 kişi belirlenecek ve yazılı sınava çağrılacak. Yazılı sınavı başarı ile geçen ilk 300 kişi sözlü sınava çağrılacak. Yazılı sınav sonucunda 300.’üncü kişi ile aynı puanı almış kişiler de başarılı sayılacak. Sözlü sınavın yeri, tarihi ve saati http://www.akkuyu.com internet adresinde duyurulacak. Sözlü sınavda Rusya’daki eğitim programına katılmaya hak kazanan 80 kişilik asil ve 120 kişilik yedek liste belirlenecek. Bu listeler http://www.akkuyu.com internet adresinden duyurulacak.

MOSKOVA VE ST. PETERSBURG’DA EĞİTİM PROGRAMI

Rusya Federasyonu’nda eğitime katılma hakkı kazanan öğrenciler, uzmanlık eğitim programına (1 yıl hazırlık + 5,5 yıl uzmanlık eğitimi) katılarak eğitim görecekler. Eğitimini başarıyla tamamlayarak mezun olan öğrenciler “Nükleer santraller: tasarım, işletme ve mühendislik” uzmanlık dalında mühendislik diploması alacaklar.

Eğitim programlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler, 1 ila 3 yıllık süreyle Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un eğitim merkezlerinde uygulamalı eğitim ve uygulamalı staj yapacaklar.

İŞ İMKANI

Eğitim programını başarı ile tamamlayan, mezuniyet sonrası uygulama eğitimini ve stajını bitiren öğrenciler, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde işe alınacak. Eğitim süresince öğrencilere aylık 500 ABD doları tutarında burs ödenecek, Rusya Federasyonu’nda yabancı öğrencilere uygulanan genel sağlık sigortası kapsamı dikkate alınarak sağlık sigortası yaptırılacak.

Moskova’da halen nükleer enerji alanında 250’nin üzerinde Türk öğrenci eğitim alıyor. Türkiye’nin nükleer enerji sektörü için uzman kadro yetiştirme programı Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütülüyor.

 

MEPhl-ibrahim+cihad+baltaci

Bu haber 1075 kez okundu.
Enerji - 18:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.