14° Parçalı bulutlu

Liseli Genç Çevre Dostu Plastik Beton Yaptı!

MucitClub - 1 Nisan 2015 20:00 A A

Her geçen gün kullanımı artan ve büyük bir çevre problemi olarak karşımıza çıkan plastik atıkları değerlendiren lise öğrencisi Emir Berk Suyunu, “Çevre Dostu Plastik Beton” projesiyle, Bilimsel Projeler yarışmasında dünya 3.sü oldu.

İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleşen 121 projenin yarıştığı MAGMA isimli uluslararası proje yarışmasında Avcılar Okyanus Koleji Fen Lisesi öğrencisi Emir Berk Suyunu ve danışman öğretmen Nilay Kutluk Dünya 3.lüğü ödülünü alarak ülkemize döndü.

İspanya’nın Barselona şehrinde 26-29 Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleşen 16. Magma Exporecerca Jove Bilimsel Projeler Yarışması’na Avcılar Okyanus Fen Lisesi’nden Emir Berk Suyunu, Eco-Friendly Plastic Concrete (Çevre Dostu Plastik Beton) isimli Çevre projesi ile katıldı.

Genel Proje Koordinatörü Duygu Celebcioğlu, Proje Danışmanı Nilay Kutluk ve Fen Lisesi 3. Sınıf öğrencisi Emir Berk Suyunu bir yıl boyunca çalıştıkları proje ile çevre sorununa çözüm aradılar.

Atık plastikleri değerlendirdikleri “Çevre Dostu Plastik Beton Projesi” ile toplamış oldukları plastik atıkları küçük boyutlara getirdiler. Akçansa Beton Fabrikası Ar-Ge laboratuvarlarında bir seri deney gerçekleştirdiklerini belirten Emir Berk Suyunu, deneylerinde farklı oranlarda plastik içeren beton örnekleri yaptıklarını, birçok alanda kullanılabilecek, hafif betonlar üretmeyi başardıklarını söyledi.

Bu betonların basınç altındaki dayanımlarını ve ısı yalıtkanlarını ölçerek projesini tamamlayan Emir Berk Suyunu “Eco-Friendly Plastic Concrete (Çevre Dostu Plastik Beton)” isimli projesini İspanya’da en iyi şekilde sunarak çevreye yönelik bu projesiyle Dünya 3.sü olmaya hak kazandı.

 

Bu haber 1341 kez okundu.
MucitClub - 20:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.