18° Parçalı bulutlu

Kripto Paralarda Hareketli Saatler

Kripto Para - 19 Nisan 2023 22:21 A A

“Güne 30 bin dolar seviyesinde başlayan Bitcoin, öğle saatlerinde herhangi olumsuz bir haber olmamasına rağmen 29.190$’a, Ethereum da 1.978$ seviyesine geri çekildi.  Bu çekilmeyi geçmiş yılların verilerine bakıldığında yükseliş öncesi long işlemlerini temizlemek bir hareket olarak da değerlendirmek mümkün” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, sektörde hareketlenmeye sebep olan gelişmeleri değerlendirdi.

Son günlerde kripto paralarla ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme gelen SEC Başkanı Gary Gensler, dün ABD Finansal Hizmetler Komitesinde yaptığı konuşmada oldukça sert tepkilerle karşı karşıya kaldı. Terra-Luna olayı ve FTX krizinde başkanlık görevinde olan Gensler komitede yaptığı konuşmada “Kripto para piyasasına yönelik 6-7 davayı kazandık. Birçoğuyla uzlaşma yoluna gittik, bu konuda oldukça başarılıyız” diyerek kendini savundu. Kripto yatırımcılarını korumak için yeterli yasamız ve yetkimiz var diyen Gensler, stablecoinlerin aktif olarak kullanıldığını ve ekosistemde rol almalarını istediğini belirterek, “Stablecoin piyasasını düzenlemek ve yatırımcıları korumak için bir mevzuat çıkarılması daha yararlı olabilir” dedi. Finansal Hizmetler Komisyonu Başkanı Patrick McHenry’nin “ETH ve XRP için menkul kıymet mi?” sorusunu ise ısrarla yanıtsız bıraktı.

Dün ABD’nin büyük şirketlerinden gelen birinci çeyrek kazanç raporları karışık bir görünüm sundu. Bank of America beklentileri aşarken, Goldman Sachs diğer büyük şirketlere oranla beklentileri karşılayamadı. Ayrıca dün Fed üyelerinin faiz arttırımlarının devam edeceğine dair açıklamaları ile birlikte ABD hisse senedi piyasaları günü yatay seyirle sonlandırdı.

Bitcoin güne 30.000$ seviyelerinin üzerinde başlamasına rağmen öğlen saatlerindeki düşüş ile kripto piyasasında da sert geri çekilmeye neden oldu. Önemli iki desteği kıran Bitcoin %3 civarında düşüşle anlık olarak 29.190$ seviyelerinde hareketlilik gösterirken, Ethereum %5’e yakın daha sert bir geri çekilme ile 1.978$ seviyelerinde. Bu düşüşle birlikte altcoinlerde %5-%10 oranlarında daha sert geri çekilmeler mevcut. Teknik olarak bakıldığında Bitcoin ve Ethereum’un yükseliş trendini bozmadığını söylemek mümkün, piyasayı etkileyebilecek bir haber akışı da olmadığı için geçmiş verilere bakıldığında yükseliş öncesinde long işlemlerini temizlemek için yapılan bir hareket de olabilir.

Bazı altcoinlerde pozitif ayrışma dikkat çekiyor. CTSI, BETA ve AKRO çift haneli kazançlarla günün en çok kazandıran kripto paralar olarak öne çıkıyor. Kripto para piyasasının toplam değeri ise bu sert geri çekilme ile 1.22 trilyon dolar seviyesinden 1.18 trilyon dolar seviyelerine kadar geri çekildi.

Bugün ABD’den ülkenin ekonomik koşulları hakkında bilgi veren rapor Bej Kitap yayınlanacak.Tesla, Morgan Stanley ve Signature Bank’ın kazanç raporları da yakından takip edeceğimiz veriler arasında.

BITCOIN (BTC) TEKNİK ANALİZ

Bitcoin, öğlen saatlerinde %3 civarında geri çekilmesiyle birlikte yeni güne kırmızı mum ile devam ediyor. 30.000$ seviyesinin üzerine tutunamayan Bitcoin bu sabah saatlerinde 29.190$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor.

Her ne kadar sert bir geri çekilme görülse de yükselen kanalın içerisinde olması pozitif. Olumsuz seyrin devam etmesi halinde kanalın alt bandı olan 28.700$ seviyesi oldukça kritik bir destek seviyesi olacaktır. Bu seviyenin kırılması halinde ilk olarak 28.285$ ardından da 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 28.110$ seviyelerinin destek olarak çalışması beklenebilir.

Olası yukarı yönlü hareketliliğinde ise 29.250$ kritik bir seviye olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin üzerinde günlük kapanışlar yapması yükseliş için önemli olacaktır. Ardından tekrar kanalın orta bandı ve psikolojik seviye olan 30.000$ seviyeleri test edilebilir.

ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

Ethereum hızlı yükselişlerin ardından beş günlük yatay hareketliliğine Bitcoin’deki sert geri çekilmeyle son verdi. Güne 2.070$ seviyelerinde başlayan Ethereum anlık 1.978$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Hala minör yükselen trend üzerinde olması şimdilik pozitif.

Aşağı yönlü hareketliliğinin devamında 1.950$ seviyesi oldukça kritik bir seviye olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyeye tutunmasını bekleyebiliriz. Tutunamaması halinde 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1.860$ seviyesinin destek olarak çalışmasını bekleyebiliriz.

Olası yukarı yönlü bir harekette ise tekrar yatay bant aralığına dahil olması beklenebilir. 2.012$ ilk direnç seviyemiz olurken bu seviyenin üzerindeki hareketlerde bir sonraki direnç seviyeleri 2.050$ ve 2.085$ seviyeleri karşılanabilir.

 

Bu haber 2540 kez okundu.
Kripto Para - 22:21 A A
BENZER HABERLER