Açık

Yıldız Entegre Enerji Verimliliğine Yatırım Yaptı

Enerji - 20 Nisan 2015 20:16 A A

Yıldızlar Yatırım Holding, TEB-AFD’den aldığı enerji verimliği kredisiyle 1.5 milyon euro’ya ulaşan verimlilik yatırımına imza atıyor. Projede sağlanacak enerji tasarrufuyla 72 bin 176 adet ağaç dikimine eşdeğer karbondioksit salımı engellenmiş olacak.

Yıldızlar Yatırım Holding’in şirketi Yıldız Entegre, TEB-AFD’den (Fransız Kalkınma Ajansı) “enerji verimliliği” kredisi aldı. 1.5 milyon euro tutarındaki bu kredi, Yıldız Entegre’nin Kocaeli MDF tesisinde bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan modernizasyon projelerinde kullanılacak.

Şirketin 1.5 milyon euro’ya ulaşan verimlilik yatırımlarının 15 ay içinde ülke ekonomisine geri dönüşü hedefleniyor. Bu proje sayesinde yapılacak enerji tasarrufu ile 72 bin 176 adet ağaç dikimine eşdeğer karbondioksit salımı da engellenmiş olacak.

KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

MDF2 tesisinde bulunan buhar ve doğalgaz ısısı ile çalışan kurutma hattı krediye hak kazanan modernizasyon projesi ile mevcut durumdaki atıl türbinin değerlendirilmesi sağlanmış ve bu sayede, fabrika kendi elektriğinin bir kısmını üreterek, enerji tüketimini azaltmış olacak. Aynı zamanda, türbin ısısının sürece dahil edilmesi ile önemli bir doğalgaz tasarrufu da sağlanacak. MDF1 ve MDF2 tesislerinde uygulanacak “motorda verimlilik” ve “kurutma fanı hız kontrolü” projeleriyle de önemli bir enerji verimliliği sağlanması hedefleniyor.

 

Bu haber 807 kez okundu.
Enerji - 20:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.