17° Açık

Vodafone Doğum İznini Standart Uygulayacak

TeknoBilişim - 10 Mart 2015 22:27 A A

Vodafone Faaliyet Gösterdiği 30 Ülkede Doğum İznini Standart Olarak Uygulama Kararı Aldı

 Vodafone, tüm dünyada kadın çalışanları için geliştirdiği zorunlu minimum doğum izni uygulamasıyla, bu alanda dünyanın öncü kuruluşları arasında yer aldı. Buna göre, Vodafone’un faaliyet gösterdiği ve Afrika, Ortadoğu, Asya Pasifik, Avrupa, ABD’yi kapsayan bir coğrafyada, 2015 sonu itibariyle, her seviyeden kadın çalışana en az 16 hafta tam ücretli doğum izni verilecek.

Vodafone’lu kadın çalışanlara ayrıca, işe döndükleri tarihten sonraki ilk 6 ayda haftada 30 saat tam ücretle çalışma hakkı tanınacak. Diğer yandan, Vodafone’un birkaç bağlı kuruluşunda halihazırda uygulanmakta olan ve kadınlara önemli haklar sağlayan doğum izni uygulamaları aynen devam edecek. Yeni zorunlu minimum doğum izni politikası ise doğum desteği sağlanmasına yönelik yasal zorunluluğun hiç olmadığı ya da çok kısıtlı olduğu ülkelerdeki binlerce Vodafone kadın çalışanının hayatında önemli bir fark yaratacak.

Türkiye’deki şirketler 12 milyon dolar tasarruf ediyor

Vodafone’un KPMG* işbirliğiyle yaptığı araştırmaya göre, kadın çalışanlarına 16 haftalık tam ücretli doğum izni veren global şirketlerin yıllık tasarruf oranı 19 milyar doları buluyor. Bu oran, Türkiye’deki şirketler için ise 12 milyon dolar olarak gerçekleşiyor. Araştırmada dikkat çeken diğer bulgular ise şöyle:

  • Tüm dünya da çalışan annelerin bebekleri doğduktan sonra 6 ay boyunca haftada bir gün çalışan anneleriyle birlikte olurlarsa yani anneleri sadece 4 gün çalışırsa bu, bebeklerin anneleriyle 608 milyon ek güngeçirmeleri anlamına geliyor.
  • Doğum yaptıktan sonra işten ayrılan kadınların yerine yeni çalışanları işe almak ve eğitmek, global şirketlere yılda 47 milyar, Türkiye’deki şirketlere ise 133 milyon dolarlıkmaliyet getiriyor.
  • Şirketler, tüm dünyada doğum izninden dönüp çalışmaya devam eden kadın sayısını artırabilirse, hem yılda 19 milyar dolara varan oranda tasarruf sağlayabilecek, hem de bu kadınların bilgi birikimi ve deneyiminden yararlanarak verimlilik ve etkinlik açısındanpozitif sonuçlar elde edebilecek.
  • Doğum izninden dönen kadınlara ilk 6 ayda haftada 4 gün tam ücretle çalışma hakkı tanımak, çalışan annelerin çocuk bakımı masraflarındatoplam 14 milyar dolarlıktasarruf yapmalarını sağlayabiliyor.

Vodafone Türkiye’de kadın çalışan oranı sektörün iki katı

Kadın çalışan oranının %23,2 olduğu telekomünikasyon sektöründe %42’lik oranla sektörünün yaklaşık iki katı kadın çalışana sahip olan Vodafone Türkiye’de yerel mevzuata uygun olarak 16 haftalık, çoğul gebelikte  ise haftalık doğum izni ve çocuk bir yaşına gelene kadar annenin tercihi dogrultusunda haftada bir gün veya günde birbuçuk saat süt izni verilmektedir. Şirket, çalışan annelerin iş ve özel yaşam dengesini kurmalarına yardımcı olmak için bazı kolaylıklar da sağlıyor. Buna göre, anne ve babaların iş ortamında ve evde daha rahat bir yaşam dengesi kurabilmelerini desteklemek üzere özel olarak hazırlanmış eğitim seminerleri düzenleniyor. Merkez binada, çalışan annelerin doğumdan sonra kullanabilecekleri bir süt odası bulunuyor. Ayrıca, ebeveyn ya da ebeveyn adayı olan çalışanlar için çeşitli sağlık programları sunuluyor.

 

Bu haber 1203 kez okundu.
TeknoBilişim - 22:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.