Vakit Kaybetmeden Temiz Enerji Yatırımları Artırılmalı

Enerji - 3 Mart 2022 21:40 A A

Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü Çevre Hukuku Kurulu Başkanı Arsin Demir, savaşların ülkemizin elektrik üretimini daha çok etkilememesi adına yerli ve temiz enerji yatırımlarının artırılmasının önemine dikkat çekti.

Elektrik üretimi için kullanılan doğalgaz ve kömürde dışa bağımlılığın fazlasıyla devam ettiğini belirten Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü Çevre Hukuku Kurulu Başkanı Arsin Demir, “Son yıllarda yerli ve temiz enerji kaynaklarımız olan rüzgâr ve güneş enerjisinden elektrik üretimimiz artsa da ülke potansiyelimize oranla maalesef istenilen düzeyde değiliz. İran’ın bakım-onarım gerekçesiyle doğalgazı kısması ve bu nedenle fabrikalarımızda günlerce üretimin durması, elektriklerin kesilmesi, Ukrayna-Rusya arasında başlayan ve bölgeye yayılması muhtemel savaşın ileride doğalgaz akışında daha büyük sorunlar doğuracak olması, kendi kaynaklarımız olan rüzgâr enerjisinden ve güneş enerjisinden elektrik üretmenin önemini bir kez daha ortaya koymuştur” açıklamalarında bulundu.

İleriye dönük planlamaların erkenden ortaya konulması gerektiğinin altını çizen Demir, “Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgâr ve güneşten elektrik üretmek için 2022 yılında 3050 MW’lık YEKA yarışması planlanması umut vericidir. Ancak enerji arz güvenliğimizi daha da artırmamız gerekiyor. Denizlerimizde rüzgâr enerjisinden elektrik üretmek için lisanslama süreçlerine başlamalıyız. Bu doğrultuda, kapasite artışlarının yapılmasına olanak tanınması, trafo kapasitelerinin artırılması, türbin teknolojisinin yerlileştirilmesi destek mekanizmalarının artırılması ve idari süreçlerin kısaltılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Yenilenebilir enerji evrensel kamu yararı taşır”

Yenilenebilir enerji santrallerinin tüm insanlık için “Evrensel Kamu Yararı” taşıdığının altını çizen Demir, “İnsanlığın sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürebileceği tek gezegen olan dünyamızda, elektrik üretim aşamasında karbon salınımında bulunmayan, çevreyi kirletmeyen, insan ve çevre sağlığını tehdit etmeyen, istihdam yaratan, özellikle ülkemiz gibi elektrik üretiminde dışa bağımlı olan ülkelere enerji bağımsızlığı ve arz güvenliği sağlayan, fosil yakıt temelli enerji savaşlarının ortadan kalkmasını sağlayacak, fosil yakıtların egemenliğine son verecek her bir yenilenebilir enerji santrali tüm insanlık için “Evrensel Kamu Yararı” taşımaktadır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Bu haber 207 kez okundu.
Enerji - 21:40 A A
BENZER HABERLER