11° Açık

Uzaya Gitmek 100.000 dolar!

Güncel - 25 Şubat 2015 23:45 A A

Uzay Turizmine dünyada yaklaşık 500 milyon dolar yatırım yapıldı. Türkiye’den uzaya gitmenin bedeli 100.000 dolar! 2015 yılının sonunda Türkiye’den dört kişi bu deneyimi yaşama fırsatı bulacak

2015 beklentimiz 100 milyon TL

The Economist Dergisi’nin gelenekselleşen ‘yeni yılın yükselen sektörleri’ araştırmasına göre turizm, 2015 yılının parlayacak sektörlerinden olacak.

Türkiye ise dünyada turistlerin en çok talep gösterdiği 6. ülke olup her yıl 30 milyonu aşkın turist tarafından ziyaret edilmekte ve bu sayı her yıl artmaya devam etmektedir. Türk turizm sektöründeki enerjik ve sürekli büyüme, son küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerinden etkilenmeyerek henüz kullanılmamış çok büyük bir potansiyeli de elinde tutmaktadır.

Turizm sektörüne yapılan devlet desteği önemli

40 milyon turistin Türkiye’yi ziyaret edeceği öngörülen 2015 Yılı Programında; Kış Turizmi Master Planı hazırlanması, yeni işletmecilik modelleri geliştirilmesi ve bazı ülkelerde kültür ve tanıtma müşavirlikleri faaliyete geçirilmesi yer alıyor. 

Uzaya gitmek artık hayal değil, gerçek!

SCX şirketinin X-Cor Lynx Uzay Roketi‘nin Türkiye temsilciliğini üstlenen VIP Turizm, uzaya gitmek isteyenleri bu yolculuğa hazırlıyor. X-Cor şirketinin bu hayali gerçekleştirmek için yaptığı yatırım yaklaşık 250.000 milyon avro.

2015 yılının sonunda gerçekleşecek ilk uçuşta, X-Cor Lynx Uzay Roketi, kalkıştan 4 dakika sonra saniyede 3 bin 564 kilometre hıza ulaşacak. 58’inci kilometrede motorlar kapanacak ve itme gücü ile 100 kilometre yükseğe tırmanacak. 100 kilometre yükseklik aşıldığında seyahate katılanlar resmi olarak astronot kabul edilecekler.

Yer çekimsiz ortamda yaklaşık 7 dakika kalındıktan sonra geriye dönüş başlayacak ve bu süreçte 4G sürati ile adrenalin seviyesi maksimuma çıkacak.

Lynx Uzay Roketi’nin kalkış ve inişi için Karayipler’in Curaçao Adası’na özel olarak inşa edilen bir Uzay Limanı kullanılacak. Uzay yolcularına yaklaşık 7 dakika yer çekimsiz ortamda kalma deneyimi yaşatacak olan seyahat, yerküreden hareket ve dönüş olmak üzere toplam bir saat sürecek.

VIP Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ceylan Pirinçcioğlu 2015 yılında yaklaşık 100 milyon TL ciro beklentileri olduğunu belirtti.

DesdemonaSimulator

Bu haber 988 kez okundu.
Güncel - 23:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.