17° Açık

Türkiye’nin İlk Yerli Trambüs’leri Trafiğe Çıkıyor

AR-GE / İnovasyon - 11 Mart 2015 13:09 A A

Trambüsler Sefere Başladı

Bozankaya’nın üretimi olan Türkiye’nin ilk yerli Trambüs araçları, yolcu taşımaya başlıyor. Türkiye’de ilk olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilen yerli Trambüsler, altyapı, üretim ve test sürüşleri sonrasında ulaşım seferleri için kontak çeviriyor.

Raylı sistemler ve toplu taşıma araçlarına yaptığı yatırımlarla bilinen Bozankaya’nın üretimi olan Trambüsler, cer enerjisini çift telli katenerden alıyor. Lastik tekerlekli bu araçlar, şehir trafiği ile entegre ilerliyor ve herhangi bir ray sistemine ihtiyaç duyulmadığı için yatırım maliyetinde avantaj sağlıyor. Böylece Trambüs, hem raylı sistemler olmayan şehirler için iyi bir alternatif oluyor, hem de raylı sistemlere entegre çalışabiliyor. İlk yolcularını taşımaya başlayan trambüslerin resmi açılışı ise ilerleyen günlerde gerçekleştirilecek.

Bozankaya+Trambus1

İLK ve ÖRNEK proje

Bozankaya üretimi olan trambüsler, Türkiye genelinde ilk ve örnek proje olarak Malatya’da hayata geçti.

Raylı sistemler ve toplu taşıma araçları tasarlayan yerli üretici Bozankaya tarafından geliştirilen bu yeni nesil araçlar, Türkiye’nin ilk yerli trambüsleri olma özelliğini taşıyor. Üzerlerindeki katener sistemiyle elektrik tellerine bağlanan, aynı zamanda dizel motorla da kullanılabilen trambüsler, 80 kilometre hız yapabiliyor. Her biri 270 kişi kapasiteli 10 trambüs, 8 aylık test sürüşleri sonrasında yolcu taşımaya başlıyor.

Enerji tasarrufu

Trambüs aracının kullandığı teknoloji olan elektrikli tahrik sistemi, enerji ve çevreci çözüm planı ile farklılık yaratıyor. Toplam ağırlığı 40 tona yaklaşan konvansiyonel araçlara göre enerji tasarrufunda ortalama yüzde 75’e varan avantaj sağlanıyor.

Ahmet+Cakir

Sistem, raylı sisteme dönüştürülebilecek

Trambüs altyapısının raylı sisteme dönüştürülebileceğini de belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Bu sistem istediğiniz an raylı sisteme dönüşebiliyor. Şu anki trafo ve katener direkleri dahil olmak üzere bütün sistemler, hafif raylı sisteme uygun sistemlerdir. Sadece rayların döşenmesi ile hafif raylı sisteme dönüştürebilir,” dedi.

15 Mart Pazar Günü’ne kadar ücretsiz yolcu taşıyacak

Trambüslerin 15 Mart Pazar günü de dahil olmak üzere ilk yolcularını ücretsiz olarak taşıyacağını kaydeden Başkan Çakır, ilk seferinde trambüs aracının direksiyonuna geçerek Malatya’ya ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi. www.teknoparkmedya.com

Bozankaya+Trambus

Bu haber 1403 kez okundu.
AR-GE / İnovasyon - 13:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.