16° Açık

Türkiye’nin En Büyük Veri Merkezi Olacak

Güncel - 2 Şubat 2015 19:19 A A

NGN’den Türkiye’nin en büyük veri merkezi geliyor!

Türkiye’nin lider IT şirketlerinden NGN, İstanbul Tuzla’da Türkiye’nin en büyük veri merkezi “Star of Bosphorus”un yatırımını tamamlıyor. Uptime Enstitüsü Tier III tasarım ve tesis sertifikasına sahip olacak Star of Bosphorus ile sektörde önemli bir boşluğun doldurulması hedefleniyor.

Türkiye’nin lider IT şirketlerinden NGN, veri merkezi alanında yaklaşık 150 milyon dolar düzeyinde bir yatırım gerçekleştiriyor. Ülkemizin en büyük veri merkezi yatırımı olacak olan “Star of Bosphorus”, bu yılın son çeyreğinde faaliyete girecek.

Veri merkezi yatırımlarında adeta bir üsse dönüşen ve yerli, yabancı yatırımcıların büyük ilgisini çeken İstanbul’a en büyük yatırım NGN’den geliyor. İstanbul Tuzla’da teknolojinin ulaștığı son noktada “operatör bağımsız” veri merkezi yatırımı başlatan NGN, bu veri merkezinde Türkiye’nin en büyük firmalarına, maliyetleri azaltan ve verimliliği artıran uçtan uca veri merkezi çözüm ve hizmetleri sunarak sektörde önemli bir boșluğu dolduracak.

Türkiye’de Uptime Enstitüsü Tier III tasarım ve tesis sertifikasına sahip ilk “operatör bağımsız” ticari veri merkezi olacak olan Star of Bosphorus 16 MW toplam güce sahip olacak. Yaklașık 24 bin metrekare kapalı alanda konumlanan merkezde, 2 binin üzerinde standart kabinetin ișletimi gerçekleștirilecek.

SIRADA ANKARA VAR

NGN’in sektörde yatırımları bununla sınırlı değil. Finans ve telekom başta olmak üzere farklı sektörden şirketlere hizmet sunmayı planlayan NGN, İstanbul’un ardından Star of Bosphorus’un ikinci fazı için yatırım hazırlıklarına da başladı. Bunun için Ankara’da uygun arazileri değerlendiren NGN, 8 MW’lık Ankara tesisini İstanbul’daki Star of Bosphorus’un felaket merkezi olarak hizmete açacak.

 

Bu haber 1087 kez okundu.
Güncel - 19:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.