15° Parçalı az bulutlu

Turkcell’e 1. Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Güncel - 30 Nisan 2015 21:58 A A

Turkcell 2015’in İlk Üç Ayında, Tarihinin En Yüksek 1. Çeyrek Gelirine İmza Attı. 3 Milyar TL’yi Bulan Gelirin İtici Gücü, Turkcell Türkiye’nin Performansı Oldu. % 10 İle Çift Haneli Büyüme Kaydeden Turkcell Türkiye’nin Performansında Yıllık Bazda % 46 Artan Data Gelirlerinin Katkısı Etkili Oldu. Turkcell’in Tüm Servislerinin Toplamı Da Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre % 29 Artış Gösterdi. 

Turkcell Türkiye, Eve Kadar Fiberde (FTTH) 776 Bin Müşterisiyle Liderliğini Sürdürdü. Bu Çeyrekle Beraber Yeni Yapılanmasını Da Açıklayan Turkcell, Türkiye’deki Tüm Telekomünikasyon İşlerini Tek Bir Çatı Altında Topladı. “Turkcell Türkiye”, Mobil Ve Sabit İletişimin Yanı Sıra Turkcell’in Hızla Büyüyen TV+ Hizmetini De Kapsıyor. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu:  Turkcell’i Artık Entegre İletişim Ve Teknoloji Hizmetleri Sunan Küresel Bir Oyuncu Olarak Konumluyor Ve İşlerimize Bir Bütün Olarak Bakıyoruz.  Telekomünikasyondaki Tüm Faaliyetlerimizi  “Turkcell Türkiye” Ve “Turkcell Uluslararası” Olmak Üzere İki Ayrı İş Grubu Olarak Yönetiyoruz.

Turkcell Grubu, 2015 Yılının Birinci Çeyreğinde, İlk Çeyrek Bazında Rekor Seviyede Gelir Ve FAVÖK Gerçekleştirdi. Konsolide Bazda Gelir %4,3 Büyüme İle 2 Milyar 978 Milyon TL’ye Ulaşırken, FAVÖK %4,5 Artışla 927 Milyon TL Oldu. Konsolide FVÖK İse %9,2 Artarak 533 Milyon TL’ye Yükseldi. Uluslararası İştiraklerin Bulunduğu Ülkelerdeki Para Birimlerinin Değer Kaybından Etkilenen Grup Net Karı, 141 Milyon TL Olarak Gerçekleşti.

Önceki Yılın Aynı Dönemine Göre Gelirlerde % 10’luk Çift Haneli Büyüme Rakamlarına Ulaşan Turkcell Türkiye, 2 Milyar 711 Milyon TL Gelirle Turkcell Grubu’nun Rekor 1. Çeyrek Gelirinde En Büyük Payı Aldı.

Kaan Terzioğlu: Büyüme Hedefimiz %6 – %9 Aralığında

Turkcell Grubu’nun Finansal Sonuçlarını Yorumlayan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu Yılın İlk Çeyreğinde Güçlü Bir Performans Sergilediklerini Ve Önemli Gelişmelere Tanıklık Ettiklerini Vurgulayarak, “Son Beş Yıldır Gerçekleşmeyen Genel Kurul Yapılarak Hisse Başına 1,78TL Olmak Üzere Toplam 3 Milyar 925 Milyon TL Birikmiş Kar Payı Dağıtıldı. Ukrayna’daki İştirakimiz Astelit İle Ülkenin En Elverişli 3G Frekansını Kazanarak Ülkeye Olan İnancımızı Gösterdik. Astelit, Gelir Pazar Payını 3 Yılda %4 Artırarak Ve Bu Çeyrekte Yerel Para Birimi Bazında %18 Gelir Artışı Sağlayarak Önemli Bir Büyüme Momentumu Yakaladı; Bu Momentumu 3G Hizmetleriyle Güçlenerek Devam Ettireceğine İnanıyoruz”.

2015 İçin Koyulan Büyüme Hedeflerini De Teyit Eden Terzioğlu, “2015 Yılı Birinci Çeyreğinin Beklentilerimiz Doğrultusunda Gerçekleşmesiyle Açıkladığımız Gelir Büyümesi Hedefimizi %6-%9 Aralığında Yineliyoruz. FAVÖK Kar Marjımızı Da %31 – %32 Aralığında Hedefliyoruz” Dedi.

 

Hızlı İnternet Veri Gelirlerini %46 Büyüttü

Turkcell Grubu Şirketlerinin Büyümesinde En Önemli Etken, Mobil Ve Sabit İnternete Olan Talebin Veri Gelirlerine Yansıması Oldu. Veri Gelirleri % 46 Artış Göstererek 826 Milyon TL’ye Ulaştı.

Turkcell’in Üstün Genişbant Teklifinin Üzerine İnşa Ettiği Servislere Yönelik Talep De Arttı. Turkcell’in Yeni Nesil Televizyon Deneyimi Sunan Turkcell TV+ Servisinin Abone Sayısı 170 Bini Buldu. Anında Silinebilen Mesaj Özelliği Ve Özel Görselleriyle Fark Yaratan BİP Uygulaması, Bugün Yarım Milyon Aktif Kullanıcı Tarafından Tercih Ediliyor. Turkcell’in, En Geniş Yerli Müzik Arşivi İle Fark Yaratan Dijital Müzik Platformu Turkcell Müzik İse, 1 Milyon Kişi Tarafından Kullanılıyor.

Turkcell’in Geliştirdiği Yenilikçi Ürün Ve Servislere Yönelik Kullanıcı Beğenisi Gelirlere De Yansıdı. Turkcell’in Tüm Servislerinin Toplam Geliri Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre % 29 Arttı.

Turkcell Şebekesinde Her 100 Telefondan 42’si “Akıllı”

Veri Gelirlerinin Artması Ve Mobil Servislerin Kullanıcıya Ulaşımında, Turkcell Şebekesindeki Akılllı Telefon Penetrasyonunun % 42’ye Çıkması Önemli Rol Oynadı.

Akıllı Telefon Sayısı 589 Bin Artarak, 13 Milyon 200 Bini Buldu. 63,3 Mbps’a Varan Hızlarda Mobil İnternet Deneyimi Sunan 3 Taşıyıcı Teknolojisini Altyapısına Entegre Eden İlk Operatör Olan Turkcell, Bu Adımını Turbo T50 İle De Destekledi. Türkiye’nin 3 Taşıyıcı Uyumlu İlk Telefonu Turbo T50, Turkcell’in Akıllı Telefonlar Ailesi T-Serisine Katıldı.

FTTH’de Her İki Evden Birine Fiberi Turkcell Götürüyor

Turkcell Türkiye, 2015’in Birinci Çeyreğinde Eve Kadar Fiberde (FTTH) Başarısını Artırarak Sürdürdü. Fiber Ve ADSL Aboneliklerinde Toplam Müşteri Sayısını 1,3 Milyona Taşıyan Turkcell Türkiye, FTTH Abone Sayısını 776 Bin’e Çıkardı.

Faturalı Abonede Büyüme Devam

Turkcell Türkiye İnovatif Servisleri, Mobil İnternetteki Hız Ve Kalitesinin Yanısıra, En İyi Müşteri Deneyimi Hedefiyle De Mobil Tarafta Faturalı Abone Bazını Genişletmeye Devam Etti. Çeyrek Bazında 313 Bin Artış Gösteren Faturalı Mobil Abone Sayısı 15,5 Milyona Ve Toplam Mobil Abone Bazının %45,3’üne Ulaştı.

Turkcell Türkiye’nin 2015 1. Çeyreğindeki Toplam Mobil Abone Sayısı İse 34,3 Milyon Oldu. Mobilde ARPU, %8,1 Artarak 22,7 TL’ye Ulaştı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1027 kez okundu.
Güncel - 21:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.