17° Açık

Türk Telekom, Denizaltı Kablo Sistemine Tam Üye Oldu

TeknoBilişim - 18 Şubat 2015 18:17 A A

Türk Telekom, 3 kıtada 18 ülkeyi birleştiren denizaltı kablo sistemine dâhil oldu

Türk Telekom International, imzaladığı C&MA (Tesis ve Bakım Anlaşması) ile SEA-ME-WE-5 denizaltı kablo konsorsiyumuna tam üye oldu. 2016 yılı sonunda hizmete girecek olan sistem, üç kıtada, Asya’dan Avrupa’ya 20 bin kilometreden uzun bir mesafede, 18 ülkeyi birbirine bağlayacak.

Türk Telekom Grubu’nun uluslararası toptan ses ve data altyapı satış ve pazarlama faaliyetlerinden sorumlu şirketi Türk Telekom International, SEA-ME-WE-5 denizaltı kablo sistemine tam üye oldu.

En yeni ve gelişime açık teknolojilerin kullanılacağı kablo sistemi 2016 yılı sonunda hizmete girecek. Tasarım kapasitesi saniyede 24 terabit olarak belirlenen sistem Güneydoğu Asya’dan Avrupa’ya 20 bin kilometreden uzun bir mesafede 18 ülkeyi birbirine bağlayacak.

Türk Telekom International’ın konsorsiyuma katılması ile birlikte Muğla’nın Marmaris ilçesi, SEA-ME-WE-5 denizaltı kablo sistemine bir istasyon olarak eklenecek. Sistem, kablo üzerindeki diğer operatörler için, hem Türkiye üzerinden diğer ülkelere ulaşım, hem de Batı Avrupa ve Afrika yönünde alternatif bir rota sağlayacak.

Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, “Bu proje Türkiye’yi önemli bir küresel iletişim ve veri merkezi haline getirerek ülkemize kısa ve uzun vadede stratejik avantajlar sağlayacak. SEA-ME-WE-5 kablo sistemi, Batı Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Asya ve Güneydoğu Asya pazarlarını birbirine bağlayan en gelişmiş denizaltı kablo sistemi olacak. Faaliyet gösterdiğimiz bölgelerde kapasitemizi daha da güçlendirecek olan bu konsorsiyuma katılmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

 

 

 

Bu haber 1065 kez okundu.
TeknoBilişim - 18:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.