Açık

TÜBİTAK, Elazığda Bilim Merkezi Açıyor

Güncel - 15 Mayıs 2015 19:03 A A

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi arasında Bilim Merkezi Destek Programı Ön Protokolü Elazığ Bilim Merkezin’de yapılan törenle imzalandı.

Elazığ Valiliğinin koordinatörlüğünde İl Özel İdaresi, Elazığ Belediyesi ve  Elazığlı iş adamlarının destekleriyle inşa edilen Elazığ Bilim Merkezi, 6100 m2 alan üzerinde kurulu. Üç katlı olarak tasarlanan Bilim Merkezi’nin giriş katı karşılama alanı olarak kullanılacak. Birinci katta sergi salonu, eğitim sınıfları, gösteri alanları, kafeterya, üretim atölyesi ve depo alanları, üçüncü katta ise ofis alanları bulunuyor.  Ayrıca bina içerisinde yaklaşık yirmi kişilik planetaryum da ziyaretçilere hizmet verecek.

TÜBİTAK, BİLİM MERKEZLERİNİ DESTEKLİYOR

TÜBİTAK, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun kararı doğrultusunda, büyükşehirler öncelikli olmak üzere bilim merkezi projelerine destek vermektedir. Bilim merkezleri, farklı yaş gruplarından, farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak, bilim ve teknolojiyi toplum için anlaşılır ve ulaşılır bir hale getiren, bilim ve teknolojinin önemini toplum gözünde artırmayı amaçlayan, deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren, kamu yararı gözeten, kâr amacı gütmeyen, kamu veya özel sektör kaynakları ile finanse edilen merkezlerdir.

Elazığ Bilim Merkezi projesi şehrin işadamlarının, yerel yöneticilerinin, üniversitesinin ve valiliğinin işbirliğiyle tamamlanmış olması özelliğiyle TÜBİTAK’ın desteklediği bilim merkezleri içinde bir ilktir. Elazığ Bilim Merkezinde şu anda hazır bulunan 50 adet bilimsel sergi düzeneği yakında kullanıma açılacak.

TÜBİTAK, Elazığ Bilim Merkezine yeni sergiler temin edecek, desteklediği diğer bilim merkezlerindeki gezici sergileri belirli zamanlarda buraya getirecek, eğitim programları temin edecek, merkezin işletilmesi sürecinde danışmanlık hizmeti verecek ve diğer ihtiyaçlarını giderecek. TÜBİTAK, bunların yanı sıra bilim sevgisinin çocuklarımız ve gençlerimiz arasında kök salması için Elazığ’da bilim şenlikleri, bilim söyleşileri ve bilim fuarları gibi etkinliklere de destek verecek.

Kaynak: Tübitak

Bu haber 989 kez okundu.
Güncel - 19:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.