15° Parçalı az bulutlu

Testistanbul, Yazılım Sektörüne Performans Testi Yaptı

TeknoBilişim - 2 Nisan 2015 22:42 A A

Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından düzenlenen Testİstanbul 2015 konferansı, dünyaca ünlü internet ve teknoloji şirketlerinin yöneticilerini ağırladı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Koray Yitmen, yazılım sektörünün performans testine verdiği önemin arttığına dikkat çekti. Yitmen, yüksek performanslı yazılımların kullanıcı deneyimini artırırken donanım yatırımlarını düşürdüğünü belirtti.

Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından düzenlenen, alanında Türkiye’deki en büyük etkinlik olan Testİstanbul, dünyaca ünlü internet ve teknoloji şirketlerinden yöneticilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinlikte, mobil sistemlerin ve bulut teknolojilerinin yükselişi ile birlikte daha da önem kazanan yazılım testi ve kalitesi tüm yönleriyle değerlendirildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, Türkiye’de yazılım sektörünün performans testine günden güne artan bir şekilde önem verdiğine dikkat çekti. Dernek olarak hazırladıkları Türkiye Yazılım Kalite Raporu’nun da bu durumu somut bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Yitmen, “Rapora göre, Türkiye’de yazılım geliştiren kurumların yaklaşık yüzde 90’ı performans testi uyguluyor. Bu testler, daha iyi kullanıcı deneyimi ve daha az donanım yatırımı anlamına gelen performans artışında büyük rol oynuyor. Sistemlerin belirli iş yükleri altında nasıl performans gösterdiğini inceleyen performans testi, özellikle eşzamanlı kullanıma açık mobil uygulamalar, bulut sistemleri ve web siteleri ile işlerini yürüten firmalar tarafından sıklıkla kullanılıyor. Performans testinin yaygınlaşması, ülkemiz yazılım sektörünün diğer ülkelerle rekabet edebilmesi açısından da önem taşıyor” dedi.

Testİstanbul 2015’te performans testi, bulut sistemler, otomasyon, test mühendisliği kariyeri, mobil uygulamalar, kullanılabilirlik etkileri gibi farklı açılardan masaya yatırıldı. Netflix Kıdemli Performans Mühendisi Martin Spier’ın yanı sıra, Facebook Kapasite Mühendisi Goranka Bjedov, Oracle Teknik Ekip Danışmanı Alexander Podelko ve Intechnica Performans Başkanı Ian Molyneaux etkinliğin yurtdışından gelen konuşmacıları oldu.

Etkinlikte ayrıca iki panel düzenlendi. “Bulutta mobil ve web performans testi” başlıklı panelde BKM Express, IBM, Monitise ve TEB’den katılımcılar yer alırken, “Performans bankacılığı – Hızlı bankacılık için performans testi” başlıklı panelde Bimsa, Keytorc, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası’ndan isimler yer aldı.

 

Bu haber 1717 kez okundu.
TeknoBilişim - 22:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.