15° Parçalı az bulutlu

Teknoloji ve Tıbbı Birleştiren 3D VR Cerrahi Destek Sistemi

Teknoloji - 3 Kasım 2021 23:32 A A

Abdul Latif Jameel Health ve Holoeyes Inc., yapacakları stratejik iş birliğinde 3 boyutlu sanal gerçeklik teknolojisini 2,4 milyon hekim potansiyeline sahip seçili Orta Doğu ve Afrika pazarlarında ve Japonya’daki yeni sektörlerde hizmete sunacak. 

Abdul Latif Jameel Health Holoeyes Inc.’nin yenilikçi üç boyutlu sanal gerçeklik (VR) teknolojisine sahip cerrahi destek sistemi ve tıbbi eğitim yazılımının seçili Orta Doğu ve Afrika ülkelerindeki 2,4 milyondan fazla hekimden[1] oluşan potansiyel bir pazara dağıtımı için şirketle yeni bir stratejik iş birliği yaptığını duyurmuştur.

Bu yeni iş birliğinin amacı, gelişmiş tıbbi görüntüleme teknolojileriyle cerrahinin verimliliğinin ve güvenliliğinin artmasına katkıda bulunmak, standartları ve tıbbi eğitimin kalitesini iyileştirmektir.

Holoeyes, bunu başarmak için tıbbi tedavileri önemli ölçüde ileriye taşıyan bir sanal gerçeklik yazılım paketi geliştirmiştir. Paketin içeriği şu şekildedir:

  • Holoeyes XR: Konferans, konsültasyon ve cerrahi eğitim için, ayrıca hastanın bilgilendirilmiş onamının alınmasına yardımcı olmak üzere kullanılabilecek, birden çok kişinin erişimine açık bir arayüzdür.
  • Holoeyes Edu: Eğitim ve öğretimi desteklemek için tıp ve hemşirelik öğrencileri ve uzmanlık aşamasında olan tıp asistanları için özel olarak tasarlanmıştır.
  • Holoeyes VS: Birden çok hekimin güvenli bir şekilde uzaktan konferans (Holoeyes MD ve XR bünyesinde) gerçekleştirmesi için tasarlanmıştır.
  • Holoeyes MD: Sanal gerçeklik modelleri oluşturmak ve artırılmış gerçeklik işaretçileri de dahil olmak üzere kayıtları, dilimlemeyi, katmanlamayı ve ek açıklamayı etkinleştirmek için oluşturulmuş bir temel teknoloji uygulamasıdır.

Özellikle cerrahi alanında, genç doktorlara ileri cerrahi becerileri ve teknik bilgiyi tek başına sözlü eğitimlerle aktarmak, üç boyutlu deneyimin yerini tutmaz. Karmaşık tıbbi tedaviler ve cerrahi işlemler gerçekleştirirken sorunun yerinin tespit edilmesi ve çevresindeki kan damarları ve organlarla konumsal ilişkisinin doğru şekilde tanımlanması önemlidir. Şu anda, hastaların anatomik bilgilerini anlamak için bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme gibi tıbbi görüntüler kullanılmaktadır. Ancak iki boyutlu görüntülemeye dayanarak insan vücudunun karmaşık yapısını anlamak önemli ölçüde deneyim ve eğitim gerektirir.

Kullanıcılar ayrıca cerrahların hareketlerini ve tekniklerini üç boyutlu alana kaydedebilir ve bunları daha sonra Holoeyes’ın sanal gerçeklik platformunda yeniden canlandırarak gerçek vakalardan edinilen beceri ve bilgileri etkili bir şekilde paylaşabilir.Holoeyes’ın üç boyutlu modelleri, hedeflenen problemin etrafındaki anatomik yapıyı anlamak için preoperatif simülasyonlar ve intraoperatif destek için kullanılır. Kullanıcılar sanal gerçeklik alanında serbestçe hareket edebilir ve doktorun hareketlerini, prosedürlerini ve üç boyutlu modellerini her açıdan görebilir.Mevcut küresel salgın sırasında, tıp alanında kaliteli çevrim içi eğitime yönelik talep hızla artmıştır. Ancak öğrencilerin cerrahi beceriler edinip kullanmaları için fiziksel tıbbi uygulamalar vazgeçilmez olmaya devam etmektedir ve sadece e-öğrenme yoluyla aynı seviyeye ulaşmak büyük bir zorluktur. Holoeyes ürün paketi, hem Japonya’da hem de denizaşırı ülkelerde üniversitelere ve tıbbi kurumlara cerrahi ve tıbbi eğitimi desteklemek için bir sanal gerçeklik platformu sağlamaktadır.

Bu, bunun gibi klinik becerilerin öğrenilmesini, akıllı cihazlarda kullanılabilecek sanal gerçeklik tıbbi eğitim içeriği ile her zaman ve her yerde kullanılabilir hale getirir.

Abdul Latif Jameel General Trading son derece heyecan verici bu girişimlerin bir parçası olarak Holoeyes ile birlikte, diş endüstrisi için sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak yeni eğitim içerikleri ve araçları geliştirmeyi hedefleyecektir. İlk hedef, Japonya’da yerel olarak diş hekimliği fakülteleri ve klinikleri ile ürün araştırmaları gerçekleştirmektir. ALJGT nihai hedef olarak Japonya, Orta Doğu, Afrika ve daha uzaklarda bulunan üniversiteler ve diş hekimleri arasında kurulacak benzersiz bir iş birliği yoluyla yeni eğitim içeriğini ve araçlarını yaygın bir şekilde desteklemeyi amaçlamaktadır.

Kurucu ve CEO/CTO Naoji TANIGUCHI (谷口 直嗣), imzalanan mutabakat zaptı hakkında, “Holoeyes platformumuz, en ileri teknoloji ile tıbbın bir sentezi olarak tıp ve sağlık çalışanlarının mevcut kavrayış becerilerini geliştirmek için tasarlanmıştır.

 Bu inovasyonu daha fazla bölgeye taşıyarak en güncel cerrahi tekniklere erişimi hızlandırmak ve geleceğin hekimlerini eğitmek için Abdul Latif Jameel Health ile ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz.” yorumunda bulundu.

Abdul Latif Jameel General Trading Co. başkanı Shigeki ENAMI (榎並滋喜), “Abdul Latif Jameel Health ve Holoeyes arasındaki bu iş birliği yalnızca Orta Doğu ve Afrika’ya fayda sağlamakla kalmayacak. Aynı zamanda Japonya’da diş hekimliği ile başlayarak yenilikçi teknoloji için yeni dağıtım pazarları geliştirmeyi hedefliyoruz; heyecan verici olasılıklarla dolu bir gelecek bizi bekliyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Abdul Latif Jameel Health İcra Kurulu Başkanı Akram Bouchenaki ise “Abdul Latif Jameel Health’te, karşılanmamış ihtiyaçların söz konusu olduğu ve sürdürülebilir fırsatların bulunduğu, yani hem topluma hem de ortaklarımıza somut değer katabileceğimiz bölgeler için sağlık hizmetlerinin kapsayıcılığını artırma vizyonumuzu paylaşan yenilikçi aktörlerle ortaklık yapıyoruz. Büyük bir memnuniyetle söyleyebilirim ki Holoeyes’ın sahip olduğu teknoloji ve tutku, bu amaçların her ikisine de çok uygun.” sözleriyle duygularını dile getirdi.

[1] Kaynak: en güncel DSÖ verileri

Bu haber 860 kez okundu.
Teknoloji - 23:32 A A
BENZER HABERLER