Tayvan’ın Güneş Paneli ‘Sun Rock’ Yılda 1 Milyon kWh Elektrik Üretecek

Enerji - 21 Ocak 2022 19:24 A A

Hollandalı MVRDV firması, Sun Rock projesi olarak adlandırılan bir projeyi hayata geçiriyor.  Firma her yıl yaklaşık 1 milyon kWh yeşil enerji üretebilen güneş panellerine sahip bir bina inşa etmeyi planladığını açıkladı.

En önemlisi, ürettiği fazla enerjiyi şehir şebekesine geri besleyebiliyor. Bu da projenin yarının dünyasında güç kaynağı olarak da hizmet verip veremeyeceği sorusuna cevap getirecek. Şirket projeyi 2024’te tamamlamayı planlanıyor.

Tayvan’ın Taipower adlı hükümete ait elektrik şirketi, Sun Rock’ı yenilenebilir enerji cihazları için bir depolama ve bakım merkezine ek olarak ziyaretçi tesisi olarak kullanmayı planlanmış.

Sun Rock İç Mekan

Kurulacak olan yapının yılda yaklaşık 1 milyon kilowatt saat temiz enerji sağlayabilecek en az 4.000 metrekarelik fotovoltaik panelleri desteklemesine imkan tanıyor. Ayrıca bina toplamda 12900 metrekare iç mekan alanına sahip olacak.

MVRDV’nin raporunda, binanın ürettiği enerjinin “85 ton ham petrolün yakılmasına eşdeğer bir enerji miktarına” eşit olduğu ve bunun binanın tamamen kendi kendine yeterli olduğu anlamına geldiği vurgulandı. Projeye eklenebilecek ek tasarım seçenekleri ile PV panellerin daha geniş bir bölgesinin yapıya dahil edilebileceği ve bunun da yılda ayrıca 1,7 milyon kWh’a kadar ekstra enerji üretilebileceği belirtildi.

Ofisler, bakım atölyesi, depolama alanları ve halka açık bir galeri içeren Sun Rock binası, Tayvan’ın batı kıyısında yer alan Tayvan’ın hükümete ait elektrik şirketi Taipower için bir operasyon tesisi olarak projelendirilmiş.

Kaynak: MVRDV – Sun Rock

 

Bu haber 313 kez okundu.
Enerji - 19:24 A A
BENZER HABERLER