Açık

Tanrı daima matematik kullanır!

AstroFizik - 20 Şubat 2015 19:01 A A

Tanrı Daima Matematik Kullanır!

İnsanoğlunun kainatın ve dünyanın yaradılışına dair bir açıklama aramaya başladığı günden bu yana her türlü açıklamada her zaman, en büyük yardımcısı matematik olmuştur. Gezegenlerin sıralanışından, mevsimlerin zamanlarından, güneşin ve gezegenlerin dönüş hızlarına, yer çekiminde karadeliklere, zamana, hücrelerin çalışmasına kadar, kısacası aklınıza gelen her şeyin yaradılışında bir matematik mutlaka var ve yaradılışın olmazsa olmazı elbetteki matematik. Diğer bilimler dahi hesaplamalarında mutlaka matematiğe ihtiyaç duyar.

Hubble Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü Başkanı Mario Livio tarafından kaleme alınan Tanrı Matematikçi mi, kitabı okurlarından tam not aldı ve kısa sürede kendi kategorisinde bir numara oldu!

Mario Livio, ortaya attığı, “Tanrı matematikçi mi?” sorusuna bulduğu cevapla evrenin çözülmeyen denklemini çözerek pek çok bilinmeyenin de kapılarını aralıyor.
Evrenin denkleminin anlatıldığı bu harika kitap insan zihninin derinlikleri ile bilim dünyası arasındaki ilişkiyi merak edenler için iyi bir rehber olacak gibi görünüyor!

Tanrı daima matematik kullanır!

Yukarıdaki sözü Platon söylemişti. Nobel Ödüllü Eugene Wigner, “Nasıl olur da matematik doğa yasalarıyla bu denli uyumlu olabilir?” diye sormuştu. Ve yine büyük düşünür Descartes, “Matematiksel olarak kanıtlanamayan hiçbir şeyi doğru olarak kabul etmem!” demişti. Eski çağlardan bu yana tüm bilim insanları, filozoflar, soyut bir disiplinin doğal dünyayı böylesine kolay bir biçimde açıklamasını hayretle karşılamışlardır. Dahası matematik, zamanında bilinmeyen ve bugün varlıkları kanıtlanan atom zerrecikleri ve kozmik fenomenler hakkında da kehanetlerde bulunmuştur.

Matematik bir buluş mudur yoksa keşfedilmiş bir bilinmeyen mi? Einstein’ın iddia ettiği gibi matematik deneyimlerden bağımsız, insan zihninin ürettiği soyut bir kavram olsaydı, içinde yaşadığımız dünyayı böylesine mükemmel ve kesin bir şekilde tarif edebilir miydi? Veya kehanetlerde bulunabilir miydi?

tanri_matematikci_mi

Bu haber 1651 kez okundu.
AstroFizik - 19:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.