14° Parçalı bulutlu

TANAP Türkiye’yi Enerji Güvenliğinde Kilit Ülke Yapacak

Enerji - 11 Mart 2015 21:06 A A

 Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’yla başlayan Türkiye-Azerbaycan enerji işbirliği, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ile Avrupa’nın ve bölgenin enerji haritasının sağlıklı hale dönüşmesine katkı sağlamaktadır.

Türkiye, Şah Deniz 2 sahasından çıkarılacak doğal gazı taşıyacak olan bu boru hattıyla Şah Deniz 2 projesinin üretim tarafının yanı sıra iletim tarafında da önemli bir oyuncu olarak yer alarak küresel enerji jeopolitiğindeki yerini güçlendirmiş oldu. Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) temeli 17 Mart’ta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla Kars’ta atılıyor.

 Türkiye’nin enerji merkezi olma hedefinde TANAP’ın kritik önemine değinen HASEN Strateji ve Politika Koordinatörü Efgan Nifti’ye göre, Türkiye dünyada enerji ihtiyacı hızla artan ülkelerin başında geliyor. Sadece doğalgaz tüketimimiz son 10 yılda nerdeyse 3 kat artarak 45 milyar metreküpün üzerine çıktı ve bu miktarın nerdeyse yüzde 98’ini ithal etmekteyiz. Türkiye bu doğrultuda enerji arz güvenliğinin temini için kaynak çeşitliğine özel önem veriyor. TANAP’ın gerçekleşmesi ile beraber 2018 yılı itibariyle Türkiye’ye 6 milyar metreküpAvrupa’ya ise 10 milyar metreküp Azerbaycan gazı ulaştırılacak.

Şu anda toplam doğalgaz ithalatımızda yüzde 9 olan Azerbaycan’ın payı TANAP’ın ilk aşamasının sonuçlanmasıyla beraber yüzde 15’e yükselecek. Projenin en üst kapasiteye ulaşmasıyla birlikte sadece Azerbaycan değil, bölgemizdeki Türkmenistan, Irak gibi ülkelerden de enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması söz konusu olacak. Tüm bunlar Türkiye’nin stratejik hedefi olan “enerji merkezi” olmasını destekleyecek ve daha ileri aşamaya taşıyacak.

12 milyar dolarlık yatırımla gerçekleşecek olan TANAP Türkiye’yi aynı zamanda Avrupa enerji güvenliği açısından kilit ülke konumuna getirecek. TANAP’ta yüzde 30 hisseye sahip Türkiye aynı zamanda Şah Deniz projesinin de yüzde 19 payla en büyük ikinci ortağı. Tüm bunlar Türkiye’nin artık sadece transit ülke değil, enerji proje zincirinin her halkasında yer alarak Avrasya enerji haritasında çok farklı bir rol üstlendiğini gösteriyor.

Bu haber 1288 kez okundu.
Enerji - 21:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.