DOLAR: 6.07 TL
EURO: 6.56 TL

SOSYAL MEDYA GERÇEKTEN SOSYAL Mİ?

1 yıl önce
16.871 kez görüntülendi

SOSYAL MEDYA GERÇEKTEN SOSYAL Mİ?

Son yıllarda teknolojinin hızlı gelişmesiyle birlikte sosyal medya dediğimiz ortam ve ortamlar geliştirilen program, yazılım ve uygulamalar sayesinde inanılmaz boyutlara ulaştı. Hepimiz bu ortamlara sosyal oldukları düşüncesiyle girdik ve çıkamaz olduk. Lakin yazımın başlığında da dediğim gibi sosyal medya gerçekten sosyal mi?

Ben köyde doğup büyüdüm. Çocuk sahibi olana kadar aslında ne kadar şanslı bir çocukluk yaşadığımı hiç düşünmemiştim. Benim gibi hayatını köyde geçirmiş 2000’li yıllar öncesi nesiller kendi oyuncağını tasarlayan nesillerdi. Ne bulursak onu oyuncağa çevirir taşlardan, topraktan, tahta parçalarından, çivilerden ve bulabildiğimiz her türlü materyalden oyuncak yapmak zorundaydık.

Hele ki kendi oyunlarını arkadaşlarıyla birlikte tasarlamak zorunda olan çocuklar günümüz çocuklarından daha şanslıydı bence. Çünkü devasa bir oyun parkına sahiptiler.. Evler, sokaklar, ormanlık alanlar, dereler, ağaçlar, kil toprak alanlar her yer bizim için birer oyun parkıydı..

Kendi şarkılarımızı, efsanelerimizi yaratır yıldızlara bakarak hayaller kurardık. Enerjimizi tamamen tüketir, toprakla temas ederdik.

Peki günümüz çocukları öyle mi? Tabi ki hayır..!! Biz yetişkinlerden gördükleri tek şey akıllı telefonlar tabletler bilgisayarlar.. Beton evlere hapis bir şekilde radon gazı yoğunluğu içerisinde yoz bir hayat sürüyorlar… Bizden gördükleri hayatı örnek alarak onlarda teknolojik aletlere mahkum oluyor bu cihazlar ellerinden alındığında agresifleşiyorlar… Bu noktada akıllı cihazların çocuklara gereğinden fazla sunulması onları asosyal, agresif ve sinirli yaptığı aşikar…

Peki ya gençlik..!! Hatırlıyorum da çocukluk dönemleri sonrası köyde bir curcuna içerisinde yaşardık… Gençler arasında güçlü bir iletişim vardı.. Yayla zamanlarında toplanıp kah bir pınara kah diğer pınara gider piknik yapar şarkılar söyler eğlenirdik.. Hele akşamları yayla şenlikleri unutulmazdı.. Bazen şenlik alanını aydınlatmak için gruplar halinde evlerden odun toplar devasa ateş yakar etrafında horon teper, atışmalı şarkılar türküler söylerdik.. Bazen efsanelere kapılır o dağ senin bu mağara benim gezerdik.. Kimi zaman oturup akşamki şenlikte atışmalı türküler için dörtlükler yazardık. Hayatın  zorluklarının yanında bu zorlukları eğlenceli etkinliklere imecelere dönüştürmek ayrı güzellik taşıyordu.. Kimse de ego, kibir, kendini beğenmişlik, pek yoktu, olanlara ise gereken tepkiyi illa ki gösterirdi toplum. ya şimdi? Sadece ihtiyar amcalar ve teyzelerin yaşadığı terk edilmiş üretmeyen sessiz sonsuz sönük köyler….

Tutturduk sosyal medya diye bir şey, arkadaşlık yavan, ifadeler yapay, ilişkiler sanal, hayat banal, selfiler yapmacık.. Sorsan herkes mutlu, herkes cool, herkes acayip eğleniyor, tabii yersen.. Paylaşımlar hep ben daha mutluyum, ben daha üstünüm, ben daha egoluyum vs. vs. göstermelik yapmacık bayat bir hayat.. Aslında sosyal medya dediğimiz şey asosyal medya… Bu ortamda herkes kanka ama yüz yüze gelince diyalog kurmakta güçlük çeken çekene… kutlamalar, üzülmeler, acıları paylaşmalar hep yavan…. Tuşla klavyeyi yaz gitsin.. peh… Sosyal  Medyaymış… Köy Medyanında yapılan bir muhabbetin, şenliğin yanında milyonda bir kadar bile sosyal olmayan kıytırık medya… Kapitalist şövalyelerin ürettiği akıllı telefonların, tabletlerin cazibesini arttırmak için olmazsa olmaz cansız medya…

 

 

SOSYAL MEDYA GERÇEKTEN SOSYAL Mİ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı Çık