Sony, Yeni BRAVIA XR TV Serisini Tüketicinin Beğenisine Sundu

Manşet Üstü - 5 Ocak 2022 13:31 A A

Sony’nin yeni BRAVIA XR televizyon ürün gamında Mini LEDMASTER Serisi 8K çözünürlüklü Z9K ve 4K çözünürlüklü X95K modelleri, OLED MASTER Serisi 4K çözünürlüklü A95K, A90K ve A80K modelleri ve yine 4K çözünürlüğe sahip X90K LED modeli yer alıyor. 

Gücünü Cognitive Processor XR™’dan (Bilişsel İşlemci XR) alan eşsiz XR Backlight Master Drive, Z9K ve X95K modellerindeki en yeni nesil Mini LED, arka ışığı büyük bir hassasiyetle kontrol ederek müthiş bir parlaklık sağlıyor.

Parlaklıkların ve derin siyahların yanı sıra ışıklı alanların etrafında neredeyse hiç parlama ve hale oluşmadan doğal orta tonları en güzel şekilde ortaya sererek dinamik bir aralıkta izleme imkanı sunuyor.  Cognitive Processor XR™ aynı zamanda A95K’mızın XR Triluminos Max teknolojisine sahip yeni OLED paneline de güç veriyor. Böylece yeni OLED, Sony’nin doğal tonlardaki en geniş renk paletine sahip oluyor. Kendi kendini aydınlatan milyonlarca bağımsız pikseli ile A95K, hiç olmadığı kadar fazla renke yepyeni bir izleme deneyimi sunuyor.

Bu yeni inovasyonlar, içerik üreticisinin en iyi ve en sürükleyici izleme deneyimini sunmasına yardımcı oluyor. İzleyiciler, sesin konumunu ekrandaki görüntüyle hassas bir şekilde eşleştirmek üzere tasarlanmış teknolojiler sayesinde OLED modellere özel Acoustic Surface Audio+™, LED modellerde ise Acoustic Multi-Audio™’ ile film izlerken tam anlamıyla kapsayıcı bir görsel-işitsel deneyim elde edebiliyor. Bu seride aynı zamanda kişiselleştirilebilen ev içi eğlenceye zenginlik katan yeni özellikler de yer alıyor. Sony, Netflix ile birlikte görüntü işlemeyi ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlayan ve böylelikle kullanıcıların favori programlarının,filmlerinin her koşulda içerik üreticisine sadık kalarak orijinal haliyle görünmesini sağlayan Netflix Adaptive Calibrated Mode[1]u kullanıma sunuyor. Ek olarak Sony’nin yeni BRAVIA CORE Calibrated Mode’u, ekrandaki görüntü kalitesini içerik üreticisinin orijinal vizyonuyla daha iyi uyum sağlayacak şekilde otomatik olarak ayarlıyor[2].

Tüm 2022 model BRAVIA XR televizyonlar aynı zamanda,” PlayStation®5’[3] için Mükemmel” nitelikte iken, seride PS5®’e özel Otomatik HDR Ton Eşleme[4] (Auto HDR Tone Mapping) ve Otomatik Tür Resim Modu[5] (Auto Genre Picture Mode) özellikleri de bulunuyor.

Bu yıl Sony ayrıca, kullanıcıların nerede oturduklarını algılayan, buna göre sesi ve görüntüyü optimize eden yeni geliştirilmiş orijinal BRAVIA CAM[6] kamerayı da piyasaya sunuyor. Hareketle kontrol, görüntülü sohbet ve daha pek çok eğlenceli, yeni deneyimler bu kamerayla birlikte keşfedilmeyi bekleyenler arasında.

Daha büyük TV ekranlarına yönelik talep artarken daha fazla kaynak ve enerji kullanımı riski ortaya çıkıyor. Sony’nin “Sıfıra Giden Yol(Road to Zero)” adını taşıyan küresel çevre planı, 2050 yılı itibarıyla ürünlerinin kullanım ömrü boyunca ve Sony ticari faaliyetleri kapsamında sıfır çevresel ayak izine ulaşarak sürdürülebilir toplum vizyonunda başarıya ulaşmayı hedefliyor. Bu hedefler göz önünde bulundurularak tasarlanılan 2022 model televizyonlarda, Sony tarafından geliştirilen SORPLAS™ ile yüksek oranda geri dönüştürülmüş plastik malzeme kullanılmıştır. Sony, SORPLAS™[7] kullanarak tasarımdan ve dayanıklılıktan ödün vermeden geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını arttırdı ve geri dönüştürülmemiş plastik kullanımını %60’a[8] kadar azalttı; bu oran yaklaşık 140.000.000 CD’ye denk geliyor. Ayrıca, Sony’nin BRAVIA CAM’i izleyiciler artık TV önünde olmadığında bunu algılayabiliyor ve enerji tasarrufu sağlamak adına ekranı karartıyor.

Bu haber 322 kez okundu.
Manşet Üstü - 13:31 A A
BENZER HABERLER