22° Açık

Skype’a ve YouTube’a Vergi Yok, Yerliye Çok

Mevzuat - 14 Nisan 2015 16:08 A A

TELKODER, Türkiye’de İnternet tabanlı hizmet sunan yerli şirketlerin yaşadığı sorunları açığa çıkaran bir rapor yayınladı. Yurt dışı kaynaklı YouTube, Whatsapp, Skype gibi hizmetlere uygulanmayan vergi yükünün yerli şirketlere uygulandığını ve bunun haksız rekabete neden olduğunu belirten TELKODER, yerli uygulamalar yaygınlaşana kadar şirketlerin katkı paylarından muaf tutulması ve vergilerin de asgari düzeye getirilmesi gerektiğini dile getirdi.                          

TELKODER,  elektronik haberleşme sektöründe tüm dünyada her geçen gün daha da popüler hale gelen İnternet Tabanlı Hizmetleri (ITH/OTT – Over The Top) mercek altına alıp, detaylı bir çalışmaya imza attı. Hazırlanan raporda, ses, video ve içerik hizmetlerini içeren  Türkiye kaynaklı ITH uygulamalarının yurt dışı kaynaklı benzerlerine göre haksız rekabet koşulları ile mücadele etmek durumunda kaldığı vurgulandı. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran ve önemli ihtiyaçlarını karşılayan Apple TV, YouTube, WhatsApp, Skype, gibi ITH uygulamaları ile benzer hizmetler olan D-Smart Blu, Tivibu, Turkcell TV, Wirofon, Digiturk Play gibi yerel uygulamaların yaygınlaşması ve eşit rekabet şartlarının oluşturulması için mevcut düzenlemelerin değişmesi gerektiği dile getirilerek çözüm önerileri sunuldu.

Yerli Şirketlerin Vergi Yükü Azaltılmalı

TELKODER tarafından hazırlanan raporda, yerli ITH uygulamaları yaygınlaşana kadar, haberleşme kapsamında sunulan hizmetlerin diğer ücretlerden (Kurum Masraflarına Katkı Payı, vb.) belli bir süre ya da tamamen muaf tutulması talep edilirken, bu alanda Özel İletişim Vergisi ve Katma Değer Vergilerinin de asgariye indirilmesi gerektiği belirtildi. Bu sayede haberleşme alanındaki yerli ITH uygulamalarının, yurt dışı kaynaklı ücretsiz ITH uygulamalarına karşı rekabet edebilecek hale gelebilmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiği vurgulandı.

TV hizmetleri alanında da yerli ITH firmalarının desteklenmesi gerektiğini belirten TELKODER, bu kapsamda da, isteğe bağlı yayıncılık lisansının kaldırılmasını tavsiye ederken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yetkilendirmeye tabi tutulmayan hizmetler için RTÜK tarafından böyle bir yetkilendirme talep edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

İnternet Tabanlı Hizmetler bir an önce düzenlenmeli

İnternet Tabanlı Hizmetler (ITH/OTT) – Elektronik Haberleşme Sektörüne Etkisi ve Düzenleme Önerileri adlı rapor ile ilgili konuşan TELKODER Başkanı Yusuf Ata ARIAK, “Tüm görsel veya işitsel medya hizmetlerinin İnternet ile birleştiğini görüyoruz. İnternet teknolojisi ile artık tüm medya hizmetlerini bir arada ve aynı anda alabiliyoruz. Tüm gelişmeler, beraberinde yeni kavramları yeni hizmet çeşitlerini de getiriyor; ITH bu değişim sürecinin önemli bir getirisi olarak haberleşme, yayıncılık ve oyun hizmetlerinde karşımıza çıkıyor. İnternet ile iç içe geçmiş bu hizmetlerin düzenlemeleri bir an önce hayata geçirilmeli, bu yapılırken elektronik haberleşme sektörünün rekabetçi yapısının bozulmaması mutlaka dikkate alınmalıdır.” dedi.

Bu haber 1167 kez okundu.
Mevzuat - 16:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.