16° Açık

Siber suçluların peşinde olduğu içerik izleme platformları ve şovlar

Siber Güvenlik - 28 Kasım 2021 19:05 A A

Ocak 2020’nin başından Haziran 2021’in sonuna kadar Kaspersky ürünleri, ilk beş içerik izleme platformu arkasına gizlenmiş (Netflix, Disney+, Apple TV+, Amazon Prime Video ve Hulu) 93.000’den fazla enfeksiyon girişimi tespit etti. İzleme platformlarındaki orijinal şovlar söz konusu olduğunda The Mandalorian ve Money Heist, popülerlikleri nedeniyle kötü niyetli faaliyetleri yaymak için en sık istismar edilen şovlardı. Bu ve diğer bulgular, Kaspersky’nin 2020-2021‘de izleme platformlarıyla ilgili tehdit ortamını analiz eden “Streaming wars continue — what about cyberthreats?”  başlıklı son raporunda paylaşıldı.

İsteğe bağlı içerik ve video akış hizmetleri, son iki yılda pandemi etkisiyle daha da hızlanan bir büyümeyle karşılaştı. Alternatif eğlence kaynaklarına yönelik artan talebe hızla uyum sağlayan siber suçlular, iyi bilinen dolandırıcılık düzenlerinin internete girmesiyle kullanıcıların en sevdikleri programları video akış platformları üzerinden izleme isteğinden yararlanma fırsatlarını gördüler.

Kaspersky uzmanları, pandeminin en yoğun olduğu dönemlerde eğlenceyle ilgili tehdit ortamındaki en son trendleri ve önemli olayları analiz etti. Genel olarak Kaspersky ürünleri, 1 Ocak 2020’den 30 Haziran 2021’e kadar 8.650 farklı dosyayla 18.938 benzersiz kullanıcıya bulaşmaya yönelik 93.095 girişime rastladı.

Netflix, siber suçlular tarafından cazibe merkezi olarak kullanılan en popüler video akış hizmeti olarak öne çıktı. Bu alandaki dolandırıcılık girişiminden etkilenen kullanıcıların %89,93’ü Netflix ve ilgili bir içeriği ararken kötü amaçlı yazılım veya istenmeyen yazılımlarla karşılaştı.

Siber suçlular, canlı yayın programlarını ve dizileri yem olarak aktif biçimde kullanıyor. Kaspersky’ye göre, enfeksiyon girişimlerinin neredeyse %60’ı yalnızca iki dizinin yem olarak kullanılmasıyla gerçekleşti. Son yıllarda dünyanın en büyük hitlerinden ikisi olan The Mandalorian (%28,72) ve Money Heist (%28,41), kötü niyetli faaliyetlerini yayan siber suçlular tarafından aktif olarak istismar edildi. Kimlik avcıları tarafından düzenli olarak yem olarak kullanılan ilk beş dizideki diğer programlar arasında Rick and Morty (%9,69), Peaky Blinders (%9,25) ve Westworld (%7,17) yer alıyor.

Securelist sitesinde video akış hizmetlerinin tehdit ortamı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Anon V. Ivanov, şunları söyledi: “Gittikçe daha fazla kullanıcı en sevdikleri programları izlemek için video akış platformlarına abone oluyor. Bu kullanım şekli içeriği izlemek için herhangi bir dosya indirmeyi gerektirmediğinden, bu tür kötü amaçlı etkinliklerin azalmasını bekleriz. Ancak siber suçlular yeni trendlere hızla uyum sağlıyor. 2021 verilerini 2020 göstergeleriyle karşılaştırdığımızda, TV dizileri kisvesi altında kötü amaçlı dosya indirmenin çok daha az yaygın hale geldiğini görüyoruz. Ancak bu, kullanıcıları siber suçluların kimlik bilgilerinizi ve paranızı çalabileceği kimlik avı dolandırıcılığı gibi diğer tehditlerden korumuyor.”

İzleme hizmetlerini kullanırken kötü amaçlı programların ve dolandırıcılıkların kurbanı olmaktan kaçınmak için Kaspersky, kullanıcılara şunları tavsiye ediyor:

  • Kişisel verileri girmeden önce web sitelerinin gerçekliğini kontrol edin. Film izlemek veya indirmek için yalnızca resmi, güvenilir web sayfalarını kullanın. URL biçimlerini ve şirket adı yazımlarını iki kez kontrol edin.
  • Çeşitli video akış platformlarının bölgesel içeriğine erişmek için Kaspersky VPN Secure Connection gibi güvenilir bir VPN hizmeti kullanın.
  • Kötü amaçlı ekleri tanımlayan ve kimlik avı sitelerini engelleyen Kaspersky Security Cloud gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.
  • İçeriğin erken görüntülenmesini vaat eden bağlantılardan kaçının. İçeriğin gerçekliği hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, hizmet sağlayıcınıza danışın.
  • “Bir yıllık ücretsiz abonelik” gibi gerçek olamayacak kadar iyi görünen anlaşmalara karşı dikkatli olun.
  • Mümkün olduğunda, video akış platformlarına yalnızca kendi ücretli aboneliğiniz aracılığıyla resmi web sitesinde veya resmi pazar yerlerindeki uygulamadan eriş
Bu haber 1008 kez okundu.
Siber Güvenlik - 19:05 A A
BENZER HABERLER