16° Açık

Siber ittifak, Ankara’da STM öncülüğünde toplanıyor

TeknoBilişim - 11 Şubat 2015 12:40 A A

European Cyber Security Protection Alliance (Avrupa Siber Güvenlik Koruma İttifakı) Türkiye toplantısı, STM öncülüğünde yapılacak. Yerli ve yabancı çok sayıda üst düzey siber güvenlik uzmanının katılacağı kritik toplantıda Türkiye ve dünyadaki durum ele alınacak.

 European Cyber Security Protection Alliance (CYSPA) 17 Şubat’ta Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş (STM), öncülüğünde Ankara’da toplanıyor.  İttifakın tek Türk üyesinin STM olduğu proje kapsamında, kamu ve özel sektörden çok sayıda siber güvenlik uzmanı, konuşma yapacak. STM’nin önemli katkılar sunduğu ve geliştirilmesi planlanan CYSPA ittifakı, siber alanda korunma ihtiyacı olan kullanıcılar, siber güvenlik alanındaki ürün ve çözüm geliştiriciler, araştırma enstitüleri, teknoloji ve inovasyon uzmanları gibi geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Avrupa’nın siber güvenlik ittifakı

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı’nın Bilgi ve İletişim Teknolojileri Çağrısına teklif edilen European Cyber Security Protection Alliance (CYSPA) projesinin amacı; araştırma toplulukları, sanayi, kamu otoriteleri ve altyapı işletmecileri gibi kitleler ile beraber Avrupa genelinde bir strateji geliştirerek siber alanı korumak. CYSPA projesinin koordinatörü Avrupa Güvenlik Organizasyonu (EOS). Projede 10 farklı ülkeden (Belçika, İtalya, İspanya, Fransa, Birleşik Krallık, Portekiz, Almanya, Türkiye, Hollanda, Romanya) toplam 17 ortak ve 4 danışman kuruluş yer alıyor. Proje kapsamında ulaşım, finans, enerji, telekomünikasyon ve e-devlet alanları temsil ediliyor. Bu sektörlerin ana yurt güvenliğinin ayrılmaz parçaları olması sebebiyle STM’nin öncelikli faaliyet alanı olan siber güvenlik kapsamında bu sektörlerin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler üretmesi öncelikli hedefleri arasında yer alıyor.

Bu haber 1096 kez okundu.
TeknoBilişim - 12:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.