18° Parçalı bulutlu

Schneider Electric Dünyayı Değiştiren Şirketler Listesine Girdi

Enerji - 28 Kasım 2021 19:27 A A

Enerji yönetimi ve otomasyonunun dijital dönüşümü alanında dünya lideri olan Schneider Electric, başlıca iş stratejilerinin ve faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası olan eylemler aracılığıyla olumlu sosyal ya da çevresel etkiler yaratan ilk 50 şirketin küresel bir sıralaması olan 2021 Fortune Dünyayı Değiştiren Şirketler Listesine dahil edildi. Schneider Electric, şirketin süregelen sürdürülebilirlik çabalarının bir parçası olarak iş ekosistemi kapsamında değişimi yönlendirme çabalarının takdir edilmesi sayesinde listedeki ilk 50 arasındaki yerini koruyor. Schneider Electric’in Fortune listesine dahil edilmesi, Şubat ayında Corporate Knights Global 100 İndeksinde Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketi ilan edilmesinin hemen ardından gerçekleşti.

Sürdürülebilirlik için eylemlerimize hız veriyoruz

Yakın zamanda gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konusunda Hükümetler Arası Panelinin (IPCC) ardından ve COP26’nın öncesinde, iklim açısından olumlu ve kapsayıcı bir dünyayı hedef alan yolculuğun şirketlerden, iş ortaklarından ve tedarikçilerden hükümetlere kadar daha güçlü bir işbirliği gerektirdiği son derece açık.

15 yıl önce sürdürülebilirlik çabalarına liderlik etme konusunda endüstride bir öncü olan Schneider Electric, 2021 – 2025 sürdürülebilirlik etkisi programını 2021 yılının başında faaliyete geçirerek Çevresel, Sosyal ve Yönetim (ESG) alanında uzun zamandır süregelen liderliğine devam ediyor. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin her biriyle uyumlu somut sonuçların sağlanmasını hızlandırmak için tasarlanan bu girişim; iklim, kaynak verimliliği, güven ilkeleri, eşit fırsatlar, bütün nesillerin gücünden faydalanma ve yerel toplulukları güçlendirme olmak üzere altı uzun vadeli bağlılıkla uyumlu hale geliyor.

Fortune’un bu yılın listesine Schneider Electric’i dahil etmesi, Schneider Electric’in faaliyetleri kapsamında ve hem tedarikçileri hem de müşterileri için karbon nötrlüğüne ulaşmaya olan bağlılığının bir kanıtı. Pek çok şirket için ele alınması gereken en büyük ve en zorlu emisyonlar, Kapsam 3 dahilindeki, yani tedarikçiler de dahil olmak üzere değer zinciri içerisindeki dolaylı faaliyetlerden kaynaklanan emisyonlardır. Bu bağlamda Schneider Electric, 2021 yılında başlattığı Sıfır Karbon Projesiyle tedarikçilerinin emisyonlarının %70’ine karşılık gelen ilk 1.000 tedarikçisine 2025 yılına kadar karbon emisyonlarını yarıya düşürme konusunda destek veriyor. Sadece altı ay içerisinde grup, Schneider Electric’in deneyiminin ve uzmanlığının yanı sıra, eğitimlerden, araçlardan ve iklim çözümlerinden de faydalanacak olan en önemli tedarikçilerinin %91’ini kayıt altına aldı.

İklim açısından olumlu bir dünya için harekete geçiyoruz

Pandemi esnasında dahi sürdürülebilirliğe olan sarsılmaz bağlılığın bir kanıtı olarak, ortak hedef her zaman ortalama küresel sıcaklıklardaki artışı endüstri öncesindeki zamanlara eşit ya da bunların 1,5°C altında tutmak üzere iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve dünyanın CO2 emisyonlarını düşürmesine yardım etmek olmuştur.

Schneider Electric’in müşterilerinin emisyonlarını azaltmaya ilişkin bağlılığının yanı sıra, bu bağlılık 2018 yılından beri tasarruf edilerek önlenen 263 milyon ton CO2 emisyonuyla da kanıtlanmıştır. Ayrıca şirket, 2025 yılının sonuna kadar 800 milyon ton CO2 emisyonundan tasarruf ederek emisyonları önlemek ve 50 milyon kişiye yeşil elektriğe erişim sağlamak gibi önemli hedeflere de sahiptir.

İklim değişikliği hedeflerine ulaşmak, yeni nesil yenilikçi çözümler için ivme oluşturmayı gerektirirken, aynı zamanda şirketlerin, yatırımcıların ve hükümetlerin sadece yeni iş modellerine ve politika inovasyonuna güvenmekten vazgeçmesi de gereklidir. Sektördeki bu boşluğu kapatan Schneider Electric, dijitalleşme yoluyla güç bulan elektrikli araçlara ve temiz enerji dönüşümüne hız verirken elektrikifikasyonu artırmak için iklim değişikliği inovasyonuna yaptığı ortaklıklar ve yatırımlar ile iş değeri de yaratıyor.

İtalya’nın en büyük elektrik dağıtımcısı olan Enel gibi kuruluşlarla birlikte çalışmasından belli olduğu üzere, şirketin çalışmaları Schneider Electric’in daha temiz enerji üretimi ve daha istikrarlı elektrik şebekeleri için yenilenebilir enerjinin benimsenmesini teşvik etme arzusunu göstermektedir.

Bu hızlı hareket eden pazarlarda bir start-up’ın zihniyetini ve çevikliğini gerektiren yeni çözümlere ihtiyaç duyan açık bir inovasyon ekosistemi oluşturmak için Schneider Electric, şirket ilerlemeye devam ederken sürdürülebilirliği herkes için bir gerçeklik haline getirmeye kararlıdır.

Bu haber 822 kez okundu.
Enerji - 19:27 A A
BENZER HABERLER