DOLAR: 5.74 TL
EURO: 6.35 TL

Samsung’dan Bilişim Mucitleri Projesi

4 yıl önce
11.260 kez görüntülendi

Samsung’dan Bilişim Mucitleri Projesi

Samsung ve Habitat, “Bilişim Mucitleri” Projesi ile Türkiye’de mobil yazılımın gelişimine destek oluyor

Samsung, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile biraraya gelerek hayata geçirdiği “Bilişim Mucitleri” Projesi ile, mobil yazılım alanında girişimciliği desteklemeyi amaçlıyor. Türkiye’deki mobil yazılımcı sayısını artırarak, bu alandaki istihdama katkıda bulunma hedefiyle hazırlanan projenin ilk adımında, eğitmenler aranıyor.

Samsung Electronics, Türkiye’deki mobil yazılım istihdamını artırmak ve bu alandaki girişimcilere destek olmak üzere “Bilişim Mucitleri” Projesi’nin paydaşlarından biri olduğunu açıkladı. Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile bir araya gelen Samsung, hızla gelişen mobil uygulama alanında Türkiye’deki yazılımcı sayısını artırarak istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunacak.

Bilişim Mucitleri” Projesi kapsamında, gençlerin, bulut bağlantılı mobil uygulamaları yaratma becerisi kazanarak mobil uygulama geliştirmesinin altında yatan tüm prensipleri öğrenmesi hedefleniyor. Projenin temel hedefleri arasında, Türkiye’deki milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı gencin tüketici olmaktan çıkarak üreteci konuma geçmesi yer alıyor.

Projenin ilk adımı eğitmen eğitimleriyle atılıyor

Mobil yazılım alanında Türkiye’nin gelişimine doğrudan katkı sağlayacak “Bilişim Mucitleri” Projesi için eğitmenler aranıyor. Ankara, Antalya, Aydın, Denizli, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya ve Samsun’da başlayacak pilot uygulamada görev almak üzere alınan başvuruların ardından 4-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da eğitmen eğitimi gerçekleştirilecek. Bu kapsamda eğitmen adaylarına 48 saat yüz yüze, 12 saat çevrimiçi gelişmiş yazılım, 20 saat çevrimiçi mentörlük eğitimini içeren toplam 72 saatlik eğitimin ardından her katılımcının en az 2 adet Mobil Uygulama geliştirmesi sağlanacak ve katılım belgesi verilecek.

Eğitmen olarak başvuran adaylar için yapılacak değerlendirmede, Java programlama diline hakim,nesne tabanlı programlama konusunda bilgi sahibi, XML ve JSON gibi veri formatlarına aşina ve mobil uygulama yazma konusunda istekli olanlar önceliklendirileceklerdir. Eğitmenlerden, proje ekibiyle işbirliği içerisinde çalışarak aldıkları eğitim doğrultusunda yerel eğitimler vermeleri ve bir yıllık dönemde 15-30 yaş arasındaki yazılım konusunda bilgi sahibi ve mobil yazılım geliştirmeye hevesli en az 30 gence ulaşmaları, eğitimlerini raporlamaları ve ayrıca yaşadıkları illerde projenin eğitim dışı faaliyetlerinin yürütülmesi bekleniyor. Proje ve katılım süreci ile ilgili daha fazla bilgi için bu adresi kullanabilirsiniz.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı Çık