16° Açık

Qualcomm Snapdragon 600 ve 400 sınıfı işlemcileri duyurdu

TeknoBilişim - 23 Şubat 2015 00:31 A A

Qualcomm yüksek performans, yüksek hacimli akıllı telefonlar ve gelişmiş LTE için geliştirilen yeni nesil Snapdragon 600 ve 400 sınıfı işlemcileri duyurdu   

Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM), iştiraki Qualcomm Technologies, Inc.’nin yüksek performanslı ve yüksek hacimli mobil cihazlarda kullanıcı deneyimini ve bağlantı imkânlarını geliştirmeye odaklı dört adet yeni Qualcomm® Snapdragon™ işlemciyi duyurdu. Yeni Snapdragon 620 ve Snapdragon 618 işlemciler, entegre 64-bit ARM Cortex A-72 CPU’lar ve yeni X8 LTE modem özellikleriyle yüksek performans sunarak 600 sınıfını yeniden tanımlıyor. Yeni Snapdragon 425 ve Snapdragon 415 işlemciler 400 sınıf işlemciler için bir ilk teşkil eden sekiz çekirdekli CPU özelliğine sahipler.

Snapdragon 425, yine 400 sınıfı için bir ilk olarak barındırdığı X8 LTE modem sayesinde LTE indirme ve yükleme hızlarını ikiye katlıyor. İşlemcinin öne çıkan diğer özellikleri arasında çift ISP’li gelişmiş kamera ve high-fidelity yüksek kaliteli ses yer alıyor. Snapdragon 415 işlemci 150 Mbps’ye kadar indirme hızlarını destekleyen entegre X5 LTE barındırıyor. Snapdragon 415 yonga setinin ticari cihazlarda 2015’in ilk yarısında sunulması bekleniyor. Snapdragon 620, 618 ve 425 işlemcilerin 2015’in ikinci yarısında ticari cihazlarda sunulması bekleniyor.

Qualcomm Technologies, bu duyurunun bir parçası olarak amiral gemisi markası Snapdragon’ın kapsamını da farklı modem yonga setlerini de içerecek şekilde genişletti ve en yeni yonga üzerinde sistem ve mobil cihazlar için farklı modem ürünlerine yönelik yeni LTE modem sınıflarını (X8 ve X5 dahil) duyurdu.  Hem downlink hem de uplink olarak Taşıyıcı Toplamayı (carrier aggregation) destekleyen yeni X8 LTE modem, 300 Mbps’ye varan indirme ve 100 Mbps’ye varan yükleme hızlarını destekliyor.  X8 LTE bağlantı, 600 ve 400 sınıflarında bir ilk olacak şekilde 40 MHz’ye kadar genişbant indirme yolu ve yükleme yolu toplamayı destekliyor. Snapdragon 415’te bulunan X5 LTE entegre 4G LTE Cat 4 ile donatılmış bulunuyor.

Snapdragon 620 ve 618 işlemciler önceleri yalnızca Snapdragon 800 sınıfında bulunan özellikleri de içeriyor. Bunların arasında çift ISP kamera, 4K video kaydı ve oynatma, HEVC donanım şifreleme, yeni nesil Qualcomm® Adreno™ grafiklerle gelişmiş oyun deneyimi ve gelişmiş Wi-Fi bağlantısı yer alıyor.  Tüm yeni işlemciler kullanıcı deneyimini geliştirmek için tasarlanmış bulunuyor. Tüm işlemciler en yeni kamera özellikleri, olağanüstü indirme hızları ve Qualcomm® QuickCharge™ 2.0 teknolojisi sayesinde hızlı şarj özellikleriyle geliyor.

Qualcomm Technologies Ürün Yönetiminden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Alex Katouzian, yeni işlemcilerle ilgili şunları söylüyor: “Sektörde öncü özellikleri ilk kez Premium Snapdragon 800 sınıfı tasarım noktasına ve daha sonra da bu özellikleri Snapdragon 600, 400 ve 200 ürünlerine ölçeklendirmek her zaman için Qualcomm Technologies’deki stratejimiz olmuştur. Bu sayede maliyet odaklı müşterilerimize harika kullanıcı deneyiminin sunulmasına destek olabiliyoruz. Yeni nesil grafikler, kamera, 4K video kaydı ve bağlantı, önceleri yalnızca Snapdragon 800 sınıfı ürünlerimizde bulunan üstün özellikler gibi avantajlara sahip Snapdragon 620 ve 618 işlemcilerimizi duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Snapdragon 620 ve 618 ayrıca, Snapdragon 425 gibi X8 LTE modem ile birlikte geliyorlar. Bu da 400 sınıfında bu kadar yüksek hızları ilk kez desteklediğimiz anlamına geliyor.”

Yeni Snapdragon 620 ve 618 işlemciler yüksek sınıf mobil cihazlara yönelik üstün kullanıcı deneyimi ve pil performansı sunuyor:  

  • X8 LTE bağlantısı: 300 Mbps’ye varan veri indirme, 100 Mbps’ye varan veri yükleme hızı için 2×20 MHz Taşıyıcı Toplama destekli LTE Cat 7 modem sayesinde her zaman etkin, sorunsuz bağlantı. LTE Broadcast, LTE çift SIM ve VoLTE becerisine sahip tek SKU küresel çok modlu LTE tasarımı.
  • Üstün performans: Üst sınıf 64-bit Cortex-A72 CPU’lar sayesinde hızlı tepkisellik, uygulama yükleme, web tarama ve dosyalara erişim sağlanıyor. Snapdragon 620 64-bit dört çekirdekli ARM Cortex-A72 CPU’larla ve Cortex-A53 çekirdeklerle birlikte çalışıyor. Snapdragon 618, iki adet ARM Cortex-A72 çekirdek ile dörtlü Cortex-A53 CPU ile düzenlenmiş bulunuyor. Çift kanallı LPDDR3 bellek, 4K video gibi yoğun uygulamaların sorunsuz çalıştırılabilmesi için bellek bant genişliğini artırıyor.
  • Gerçekçi grafikler: Yeni nesil Qualcomm® Adreno™ GPU, kullanıcıların düşük güç ile üstün mobil oyun deneyimini yaşamalarına yönelik daha gerçekçi sahneler ve grafikler sunabilecek şekilde tasarlandı.
  • Olağanüstü kamera: Çift Görüntü Sinyali İşleme (ISP) özelliğine sahip ikiz 13 MP kameralar, jiro görüntü sabitleme, gelişmiş otomatik odaklama ve yerel ton haritalama yoluyla HDR’nin de ötesinde gelişmiş görüntü kalitesi.
  • Gelişmiş multimedya: Quad HD (2K) görüntüleyiciler ve full HD kablosuz streaming ile birlikte 600 sınıfı cihazlar için bir ilk olan HEVC (H.265) 4K kaydı ve oynatma.
  • Sürekli, düşük güç tabanlı sensörler: Hareket, konum, sağlık ve çevre algılaması için gerçek zamanlı, her zaman bağlı algılama için özel Qualcomm® Hexagon™ DSP sensör motoru. Motor, yüksek performansı çok daha düşük güçle destekleyerek harici sensör yuvası gereksinimini de ortadan kaldırıyor.
  • Olağanüstü ses deneyimi: Qualcomm Immersive Audio teknolojisi, tüketicilerin film ve müzikleri sinema kalitesinde, first person oyunları kulaklık takmadan, benzersiz bir gerçekçilik ve ses deneyimiyle yaşamalarını sağlıyor. Teknoloji yüksek kaliteli 192kHz/24bit müzik oynatmayı da destekliyor.
Bu haber 1149 kez okundu.
TeknoBilişim - 00:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.