20° Açık

Park Yeri Bulan Uygulama: Parkvar

TeknoBilişim - 11 Mayıs 2015 16:01 A A

Büyük şehirlerde park yeri bulma sıkıntısı giderek daha büyük bir sorun haline gelirken, ParkVAR uygulaması bu soruna ilginç bir çözüm getiriyor. ParkVAR sosyal park yeri paylaşım uygulamasıyla, kullanıcılar araçlarını park ettikleri yerleri park yeri arayan diğer kişilerle paylaşabiliyor ve birbirlerinin yerine park edebiliyor. 

Büyük şehirlerde, özellikle de İstanbul’da yaşanan park sorunları yeni çözümleri de beraberinde getiriyor. Bu çözümlerden biri de şehrin limitli park alanı ihtiyacından doğan ParkVAR uygulaması. Söz konusu yenilik, sosyal park yeri paylaşım uygulaması olarak hayata geçirildi. Ücretsiz olarak kullanıma sunulan uygulama ilk etapta sadece İOS 8 tabanlı işletim sistemine sahip iPhone’lar üzerinde yayına sunuldu. Android uygulama ise yakın zaman içinde Google Play’de yerini alacak. ParkVAR, sosyal park yeri paylaşımı uygulaması, şehir içerisinde sürücülerin araçlarını park ettikleri yerleri, park yeri arayan diğer kişilerle paylaşması ve bu kişilerin birbirlerinin yerine park etmesi olarak tanımlanıyor. Üstelik her paylaşım için kullanıcılarına da hediye parky puan vererek kazandırıyor.

ORTALAMA 12 DAKİKA HARCIYORUZ!

ParkVAR, park alanlarının limitli olduğu, park yeri bulmada problem yaşanan Türkiye’deki tüm şehirlerde kullanıma açık bulunuyor.  ParkVAR, “Şehir trafiğini oluşturan kullanıcıların yüzde 18’i günde ortalama 12 dakika park yeri aramak için zaman harcıyor. Üstelik bulunan park yerleri, eğer popüler bir caddeye veya pahalı restoranlara yakınsa park ücretleri de o derece artıyor. ParkVAR bu ihtiyaçlara cevap vermek üzere tasarlandı. ParkVAR ile kullanıcılar hem ücretsiz park yeri buluyorlar hem de park yerlerini diğer kişilerle paylaşabiliyorlar. Böylece daha az trafik yaşıyor, zaman ve enerjiden tasarruf ediyorlar” diyor.

parkvar3

NASIL KULLANILIYOR?

Yetkililer sistemin nasıl çalıştığını ise şöyle açıklıyorlar: “Sözgelimi çok kalabalık ve popüler bir bölgede arkadaşınızla akşam yemeği yemeğe gittiniz. PARK ET fonksiyonu ile aracınızı park ettiğiniz yeri ve çıkış saatinizi işaretleyerek sizin gibi diğer park yeri arayan kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. PARKBUL ile park yeri bulmak için bulunduğunuz yerdeki sizden önce park etmiş, paylaşmış ve çıkış yapacak olan kullanıcıların araç ve konum bilgilerine  ulaşarak park yerlerini talep ediyorsunuz ve talebiniz kabul edildiğinde uygulama size park yerine kadar navigasyon yapıyor. Siz de zaman kaybetmeden park edebiliyorsunuz. ParkVAR uygulaması üzerinde görünen zamanlar, bulunduğunuz bölge civarında park yerlerini paylaşmış kullanıcıların park yerinden çıkış sürelerini gösteriyor. Böylece hangi kullanıcının ne zaman çıkış yapacağını görebilirsiniz. Park yerlerinin doluluk ve boşluğu anlık olarak değişiyor. Harita üzerinde görünen park yerleri bir başka kullanıcı tarafından tutulduğunda paylaşılmış olan harita üzerindeki yerin görünürlüğü kaldırılır. Bu nedenle gideceğiniz yere ortalama varış sürenizi tahmin ederek, uygun durumdaki park yerlerini önceden tutmanızı ya da gidiş yerinize tam olarak varmadan etraftaki park yerlerini almanızı tavsiye ediyoruz. ParkVAR park yerinizi paylaştığınız kullanıcının uygulama üzerinden size gelişini harita üzerinde anlık olarak gösterir ve takip etmenize imkan verir.

500 PARKY’YE YAKIT HEDİYE

Uygulama kapsamında kullanıcılara avantajlar da sunuluyor. Söz gelimi, aracınızı park ettiğinizde park yerinizden çıkış saatinizi belirterek park yerinizi uygulamayı kullanan diğer kullanıcılara duyurarak biriktirilebilecek ‘parky’ sayısı 500’ü bulursa yakıt hediye ediliyor.

ParkVAR_logo

Bu haber 1343 kez okundu.
TeknoBilişim - 16:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.