11° Açık

ODTÜ’de Girişimcilik, Markalaşma ve Finansman Paneli Düzenlendi

TeknoParklar - 8 Mayıs 2015 14:57 A A

​​​​​​SmartsUnited, ODTÜ Girişimcilik Merkezi (ODTÜ GİMER) ve ODTÜ İşletme Bölümü iş birliğiyle Girişimcilik, Markalaşma ve Finansman paneli gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü Kazım Yalçınoğlu’nun yaptığı panelde ODTÜ GİMER Başkanı Adil Oran, Dijital Pazarlama ve Marka Yönetimi Uzmanı Ömer Karapınar, Etkili Konuşma ve Liderlik konularında faaliyet gösteren Toastmasters Ankara Başkanı Levend Kalaç ile Finansman ve Maliyet Yönetimi Uzmanı Ümit Ünver yer aldı.

Panelin başlıca konuları arasında Girişimcilik ekosisteminin önündeki engeller nelerdir? Kamu, özel sektör ve üniversiteler bu engellerin ne kadarını kaldırdı? Girişimciler için ilk etapta erişilebilecek finansman kaynakları hangileridir? Bu kaynaklar yeterli midir? Yatırımcılardan gelen yatırımların etkili bir finansman kaynağı olabilmesi için girişimcilerin öncesinde farkında olması gerekenler nelerdir? Girişimciler en çok nerelerde kendilerini ve start-up’larını tanıtmalı? Girişimciler fikirlerini yatırımcılara anlatırken 3 veya 5 dakikalık pitch’lerde nelere dikkat etmeli? Kısa sürede iyi bir marka yaratmanın temel şartları nelerdir? Girişimciler ve KOBİ’ler dijital pazarlamada en çok hangi hataları yapıyor?” gibi sorular yer aldı.

Panelde Adil Oran: “Türkiye’de eğitim sistemi girişimciliği teşvik eder nitelikte olmalı. Çocuklarımızı ilkokuldan başlayarak soru soran bireyler olarak yetiştirmezsek araştıran ve girişimci bir nesil oluşmaz” diyerek eğitimle girişimciliğin yakın ilişkisine değinirken, Ümit Ünver:Bugün 75 ülkeye ihracat yapan büyük işletmeler dahi etkili maliyet yönetimi yapamıyor. Çünkü bu şirketlerin büyük çoğunluğu ürün ağacını duymamış bile” diyerek Türkiye’deki maliyet yönetimi hatalarının altını çizdi. Katılımcılardan Levend Kalaç: “Başta girişimcilerin kendilerini ve iş fikirlerini oldukça profesyonel anlatmaya ihtiyacı var. Bu seviyeye ulaşmak imkansız değil. Bugün konuşmalarını severek dinlediğimiz pek çok insan bu yetenekleri düzenli prova ve eğitimlerle kazanmıştır” diyerek etkili konuşma yeteneğinin kişinin kendisini yetiştirerek kazanılabileceğini belirtti. Panelde konuşan Ömer Karapınar ise: “Türkiye’de kullanılan “Kot” ismi aslında İzmir’de bu tür pantolonları üretmiş olan “Muhteşem Kot” adlı bir firmanın Kot Pantolonlarından geliyor. Bu markanın ürün adına dahi dönüşmesine rağmen neden şu anda pazarda olmadığı girişimciler için büyük bir derstir” dedi.

GirişimcilikMarkalaşmaFinansman

Bu haber 571 kez okundu.
TeknoParklar - 14:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.