22° Açık

Minik Parmaklar Geleceği Programladı

TeknoBilişim - 17 Aralık 2014 21:25 A A

Microsoft’un 5-12 yaş aralığındaki çocuklara kod okuryazarlığı bilinci kazandırmak amacıyla hayata geçirdiği ve küresel Hour of Code etkinliğinin uzantısı olan Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor ülke çapında büyük bir katılım ile sona erdi. Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor adı ile 8-13 Aralık tarihlerinde gerçekleşen proje ile Türkiye’de 1 haftada 5 bin çocuğa ulaşıldı. Microsoft’un üniversite öğrencisi temsilcilerinin birleşip, gönüllü destek verdiği proje ile 1 yıl içinde on binlerce çocuğa kod okuryazarlığı ve bilişimle üretme bilinci kazandırılması hedefleniyor.

Microsoft Türkiye, geleceğimizi bugünden ele almak adına önemli bir adım atarak 5-12 yaş aralığındaki çocuklara kod okuryazarlığı bilinci kazandıran Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor etkinliğini 8-13 Aralık tarihlerinde Türkiye genelinde hayata geçirdi. Etkinlik genelinde Microsoft’un üniversite öğrencisi temsilcileri bir hafta boyunca Türkiye’nin çeşitli illerindeki okullarda 1’er saatlik eğitimler düzenleyerek, TouchDevelop ve Kodu platformları aracılığıyla çocuklara basit ve eğlenceli programlarla ilk eğitimlerini verdiler.

1 Haftada 5 Bin Çocuk Kod Yazdı

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor eğitimleri Elazığ, Kayseri, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Muğla, Amasya, Kütahya, Siirt, Sakarya, Burdur, Erzurum, Tokat ve Şanlıurfa’nın da aralarında olduğu 35’ten fazla ilde, yüzlerde okulda gerçekleştirildi. Bu eğitimlere ek olarak Microsoft Türkiye İstanbul ve Ankara ofisleri de kapılarını 13 Aralık 2014, Cumartesi günü kod yazmayı öğrenmek isteyen Minik Parmaklara açtı. 400’den fazla çocuk velileri ile birlikte Microsoft’un İstanbul ve Ankara ofislerine gelerek 1’er saatte kendi isimlerini verdikleri oyunlar yazdılar. Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor etkinlikleri kapsamında 50 üniversitede gönüllü olarak çalışan Microsoft Student Partner’lar, bir hafta boyunca Türkiye’nin çeşitli illerinde 5 bin çocuğa ulaşarak ilk kodlarını yazdırdılar.

Bu haber 1044 kez okundu.
TeknoBilişim - 21:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.