Kuzey Kutbu’nda 400 Yaşında olan Bir Köpekbalığı Bulundu

Güncel - 26 Aralık 2021 13:40 A A

Kuzey Kutbu’nda Bulunan 400 Yıllık Köpekbalığı Dünyanın Yaşayan En Yaşlı Omurgalısı

2016 yılında, 400 yaşındaki inanılmaz bir Grönland köpekbalığının gezegendeki bildiğimiz en eski omurgalı hayvan olduğu doğrulandı. Bu köpekbalığı, Kral I. James’in saltanatının damgasını vurduğu bir dönemde doğdu, sömürgecilik dönemi 1600’lerde yoğunluğun zirvesine ulaştığında genç bir köpekbalığıydı ve Kral II. George’un hükümdar olduğu için ergen bir köpekbalığı olarak kabul edildi. 1770’lerde Amerikan Devrimi’nin gerçekleştiği sıralarda, bu köpekbalığı bir yetişkin olacaktı ve her iki dünya savaşı boyunca da yaşamaya devam etti.

Bilim adamlarının bildirdiğine göre, neredeyse 400 yaşında, anlaşılmaz bir yaşa ulaşan bu dişi Grönland köpekbalığı, uzun ömür için ciddi bir yeni rekor kırdı. Bu inanılmaz yaşam süresi, şimdiye kadar gözlemlenen en yaşlı fil olan ve 86 yaşında vefat eden Lin Wang’ı geride bırakıyor. İnsanlar tarafından kırılan resmi rekor, 122 yaşındaki Fransız kadın Jeanne Louise Calment’e ait ve 1997’de vefat etti. Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı Julius Nielsen, “Bu, en eski omurgalı hayvan olarak baş balinasını başlatıyor” diyerek, baş balinaların da inanılmaz bir 211 yıl yaşadığının altını çizdi.

İzlanda Üniversitesi’nden köpekbalığı uzmanı Steven Campana, “Balık biyologları, Grönland köpekbalıklarının on yıllardır yaşını ve ömrünü belirlemeye çalıştılar, ancak başarılı olamadılar” dedi. “Bu köpekbalığının Kuzey Kutbu sularındaki en yüksek yırtıcı (besin zincirinin kralı) olduğu düşünülürse, köpekbalığının 20 yıl mı yoksa 1000 yıl mı yaşadığını bilmememiz neredeyse inanılmaz” dedi.

Bu araştırmanın, köpekbalıklarının ne kadar yaşayabileceğine dair ilk gerçekten sağlam kanıt olduğunu söylüyor. Neilsen, “Bize kesinlikle bu yaratığın olağanüstü olduğunu ve dünyanın en eski hayvanları arasında sayılması gerektiğini söylüyor.” Dedi.

Böylece tekniği her bir merceğin merkezinde bulunan proteinlere uyguladılar ve köpekbalıklarının hepsinin çok, çok farklı yaşlarda olduğunu buldular. Şimdi bu kısım inanılmaz. 1950’lerde atom bombası testleri atmosferdeki karbon-14 seviyelerini artırdı. Bu hiçbir şekilde iyi değil ve öğrenmesi heyecan verici veya havalı olmamalı, ancak bu ölçümün gerçekleşmesini sağladı.

Bu karbon-14 artışı, 1960’ların başlarında tüm Kuzey Atlantik boyunca deniz ürünleri ağına girdi. Böylece ekip, en küçük iki Grönland köpekbalığının göz merceği proteinlerinin en fazla karbon-14’e sahip olduğunu buldu, bu da onların 1960’ların başlarından sonra doğduklarını güçlü bir şekilde gösteriyor. Tekniğin kesin, kesin doğum tarihlerini garanti edecek kadar doğru olmadığı, ancak çalışmada onlardan biri olan bu Grönland köpekbalığının kesinlikle 4 asırlık olduğu kaydedildi.

 

Kaynak: https://anewspost.com/400-year-old-shark/?fbclid=IwAR0Wudv8QopZqNspWSWcxq8Bpm1Q8qmdvpqV5OnjllJivNVKoIVxQaTXvbs

Bu haber 405 kez okundu.
Güncel - 13:40 A A
BENZER HABERLER