11° Açık

Kullanıcı Deneyiminin Yıldızları Türkiye’de Buluşacak

TeknoBilişim - 8 Nisan 2015 17:14 A A

 Günümüzde kullanıcılar, ziyaret ettikleri web sitelerinden kullanıcı deneyimine daha çok önem verilmesini bekliyorlar. Kullanıcıların beklentilerini karşılayan siteler, tercih sıralamasında üst sıralarda yer alıyor. Kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayabilmek için Türkiye’de önemli projelere imza atan Userspots, kullanıcı deneyimde yeni başlangıçlar yaratmak adına 13-14 Mayıs günlerinde İstanbul’da UX (User Experience)’in yıldızlarını bir araya getiriyor. 

Teknolojik gelişmeler, özel ve iş hayatımızın kaçınılmaz bir şekilde dönüştürüyor. Sayısallaşan hayatımızda işlerimizi çoğu zaman ekranlar üzerinden yapıyoruz. Farklı cihazlardan, e-ticaret, bankacılık, emlak ve benzeri işlemler gerçekleştiriyoruz. Zamandan tasarruf edebilmek için kullanılan bu mecralar, çoğu zaman karışık ve anlaşılmaz bir hal alıyor. Yaşanılan olumsuz deneyimlerin sayısı arttıkça, kullanıcı deneyiminin önemi de artıyor. Kullanıcı deneyimi alanında yapılan araştırmalara bakıldığında, ürünler ve dijital arayüzler ile yaşanılan iyi deneyimler hayat kalitesini yükseltiyor. İyileştirilmiş kullanıcı deneyimi, kurumlara tasarruf ve yüksek ürün satışı olarak yansıyor. Türkiye’de de kullanıcı deneyiminin öneminin iyi anlaşılması adına, UX alanında Türkiye’nin öncü kuruluşu olan Userspots, 13-14 Mayıs günlerinde, “ExperienceEverywhere” (Deneyim Her Yerde) teması ile “UX Alive Konferansı” düzenleyecek. Kullanıcı deneyiminin öneminin gözler önüne serileceği etkinliğe; aralarında Uber, Facebook ve Foursquare gibi dünyanın önde gelen internet şirketlerinden birbirinden değerli konuşmacılar katılacak.

Kullanıcı deneyiminin as takımı Türkiye’de sahne alıyor

Aralarında Uber, Medium, Facebook ve Foursquare gibi dünya devlerinin katılacağı UX Alive Konferansında; Uber’in Tasarım Başkanı Andrew Crow, Facebook Reklam Ürün Tasarım Müdürü Elaine Montgomery, Medium Tasarım Başkanı Dustin Senos ve dünyada bankacılığın geleceğini değiştiren, bankacılık ve finans mobil uygulamalarında Simple ve Moven’in tasarımdan sorumlu isimler kullanıcı deneyimine ilişkin tecrübelerini katılımcılar ile paylaşacak. Ayrıca dünyanın en büyük optimizasyon platformu olan Optimizely ve e-ticaret sitelerine yönelik önemli raporları ve araştırmalarıyla tanınan Baymard Enstitü’den önemli isimler de konferansta katılımcılarla buluşacak. Dünyanın önde gelen UX ustalarının konuşma gerçekleştireceği etkinlikte, yeni nesil şirketlerin kullanıcılara nasıl dokunması gerektiği, etkileşimin hiçbir zaman koparılmadan sürdürülmesinin gerekliliği ve deneyimin her türlü cihaz üzerinden eksiksiz tecrübe edilebilmesi gibi başlıklar ön plana çıkacak.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en büyük etkinliği: UX Alive 

Yurt dışından önemli misafirlerin ağırlanacağı UX Alive konferansına ilgi katlanarak artıyor. Usta konuşmacıların birbirinden değerli deneyimlerinin aktarılacağı etkinlik süresi boyunca, katılımcılar konferans alanında düzenlenecek “Design Klinik” ile web siteleri ve mobil uygulamalarının kullanıcı deneyimi analizini, uzman görüşleri sayesinde yenileyebilecek.

Kullanıcı deneyiminin uzmanları, dünyaya İstanbul’dan seslenecek

Yenilikçi teknolojilerin hayatımıza girmesiyle kullanıcı deneyiminin giderek önem kazandığının altını çizen Userspots Genel Müdürü Mustafa Dalcı, “İnternet çağında, kullanıcı odaklı çözümlerin geliştirilmesi kaçınılmaz olarak karşımıza çıkıyor. Kısa ve uzun vadede, bütün ölçekteki kurumlar, kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda refleks göstermezlerse, rekabet alanında geride kalmaya mahkûm oluyorlar. Kurumların, kullanıcılarının ihtiyaçlarına hızlı ve güvenilir olarak cevap vermelerinin yolu kullanıcı deneyiminden geçiyor. Bu sebeple; 13-14 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz ‘UX Alive’ etkinliğimiz ile kullanıcı deneyiminin uzmanlarını İstanbul’dan dünyaya seslenmeleri için davet ettik. Etkinlik kapsamında, artık biz değil, dünyanın önde gelen UX ustaları söz alıp, kullanıcı deneyiminin önemini dünyaya duyuracaklar. MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesinin en büyük UX konferansında 2 gün boyunca; bankacılık, e-ticaret, mobilite başlıkları altında kullanıcı deneyiminin önemi işin uzmanları tarafından ele alınacak.” dedi.

 

Mustafa-Dalci

Mustafa Dalcı

 

Bu haber 757 kez okundu.
TeknoBilişim - 17:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.