Açık

Kripto Para Piyasaları Yılın Son Haftasına Sakin Başladı

Kripto Para - 26 Aralık 2022 23:12 A A

“Piyasalar için 2022 yılı oldukça hareketli geçti, “enflasyon”, “faiz artırımları”, “FED” ve “piyasalarda düşüş” en çok telaffuz edilen ve duyulan kelimeler oldu.” Yılın özetini bir cümleyle yapan Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak yılın son pazartesi gününde piyasaları değerlendirdi.

Kripto para piyasaları geçen haftayı oldukça dar bir bant aralığında geçirdi. Hafta sonunu hareketsiz geçiren Bitcoin, yılın son haftasına 16.850$ bandından başladı. Ethereum da yeni haftanın ilk gününde 1200$’ın üzerinde fiyatlanıyor. ABD ve Avrupa piyasaları Noel tatilinde, kripto para piyasasına da bu hareketsizliğin yansıması beklenebilir.

Küresel piyasalara bakacak olursak, veri akışının zayıf olduğu bir haftayı geride bıraktık. Yılın son haftasında da veri akışı nispeten sakin olacak. Jeopolitik haberler ve söylemlerden etkilenerek fiyatlama yapan bir piyasa görünümü hâkim olabilir.

Cuma günü olumlu gelen konut satışları ve Michigan güven endeksi ile piyasalar bir miktar alıcılı seyrederken S&P500 ve Nasdaq endeksleri günü sınırlı da olsa pozitif kapattı.

2022 yılını tamamlamaya hazırlanırken “enflasyon”, “faiz artırımları”, “FED” ve “piyasalarda düşüş” kalıpları en sık duyduğumuz başlıklardan oldu. 2023 yılının genelinde de ekonomik aktivitede yavaşlama, durgunluk, resesyon, enflasyon ve faiz indirimleri ne zaman olacak sözcüklerini sıklıkla duyacağız gibi gözüküyor.

26 ARALIK BITCOIN TEKNİK ANALİZ

 

Haber akışı yönünden sakin ve hacimsiz geçen bir haftayı geride bırakırken, Bitcoin yatay hareketliliğine pazartesi günü de devam ediyor.  Sabah saatlerinde 16.860$ seviyelerinde fiyatlanan Bitcoin, 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine henüz çıkabilmiş değil.

Yukarı yönlü hareketlilikte 50 günlük hareketli ortalama olan 16.885$ seviyesi ardından da orta Bollinger bandı seviyesi olan 17.000$ seviyesinin aşılması önemli olacaktır. Bu seviyelerin aşılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması halinde bir sonraki direnç seviyesi olarak karşımıza 17.670$ seviyeleri karşılanabilir.

Aşağı yönlü hareketlilikte ise ilk olarak 16.550$ seviyesi ardından ise alt Bollinger bandı 16.320$ seviyesinin destek olarak çalışması beklenebilir.

 

26 ARALIK ETHEREUM TEKNİK ANALİZ


Lider kripto para birimiyle aynı hareketliliği gösteren Ethereum, hacimsiz hareketlilik gösterse de majör düşen trendin üzerinde kalıcılık sağlaması görünüme pozitif etki ediyor.  Ethereum sabah saatlerinde 1220$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Pozitif senaryonun devamında ilk direnç seviyesi olarak 1230$, ardından ise 1280$ seviyeleri test edilebilir.  Olumsuz senaryoda ise hafta sonu da test ettiği düşen majör trend seviyesi olan 1190$, ardından ise 1155$ seviyelerinin destek olarak çalışması beklenebilir.

Bu haber 1141 kez okundu.
Kripto Para - 23:12 A A
BENZER HABERLER