14° Açık

İtu Arı Teknokent’ten Golden Gate’e Taşıyan Program

Güncel - 15 Şubat 2015 21:21 A A

Itu Arı Teknokent’ten Girişimcileri Boğaziçi Köprüsü’nden Golden Gate’e Taşıyan Program

İTÜ ARI Teknokent, bu yıl ilkini düzenlediği “ITU GATE Start-up Challenge” programı kapsamında Türkiye’den dokuz  teknoloji tabanlı girişimci şirket, Chicago’dan sonra San Francisco’da yatırımcılarla bir araya geldi.

Özellikle yazılım sektörünün kalbinin attığı San Francisco’da Parisoma kuluçka merkezinde çok sayıda yatırımcı, gazeteci ve diğer ülkelerden katılan girişimcilere projelerini sunan Türk girişimciler, başarılı ürün ve çözümleriyle büyük beğeni topladı. Kendilerini tanıtan şirketler arasında bulut-tabanlı yazılım platformları ve radyo frekansı ile tanımlama (RFID) gibi bilgi teknolojisi girişimlerinin yanı sıra arıcılık ürünleri, DNA-tabanlı gıda testleri ve nano malzeme gibi farklı girişimlerin de yer alması dikkat çekti.

“Girişimcinin yaşayacak sadece bir hayatı var”

Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen panelde konuşma yapan Superonline ve Ixir’in kurucusu, girişimci ve MAANA CEO’su Babür Özden, katılımcılara girişimcilik konusunda önemli tavsiyelerde bulundu. Özden, “Türk girişimcilerde gördüğüm ve çok karşılaştığım bir hata mühendis ve üretim ekibini sadece daha ucuz üretim adına Türkiye’de tutmaya çalışmak. Bu yapılacak en büyük hata. Ucuz mühendise değil dünya klasmanında mühendislere ihtiyacınız var. Bu hatadan dolayı birçok Türk firmasının başarısız olduğunu gördüm. Diğer taraftan ABD’ye yalnızca satış ofisinizi açmak için gelmeyin, burası satış ofisinizi açmak için yanlış yer. Buraya girişiminizi burada yeniden kurmak veya buraya taşımak amacıyla gelin. Girişimcinin yaşayacak sadece bir hayatı var” dedi.

ITÜ GATE’in girişimciler adına oldukça önemli bir iş yaptığını ve bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Babur Özden, “Burada yakalayacağınız başarı tamamen insanlarla kuracağınız ilişkilere bağlı. İnsanlardan gelecek hayır cevabını çok sakin ve saygılı bir şekilde karşılamayı öğrenmelisiniz” dedi.

Türkiye’de girişimciliği güçlendirmek ve Türkiye ekonomisi için katma değer oluşturacak projeler oluşturmak kültürüyle hareket eden İTÜ ARI Teknokent, “ITU Gate Start-Up Challenge” programı ile teknoloji üreten yenilikçi firmaları yurtdışına taşıyarak, girişimci firmaların yeni iş ortaklıkları kurmalarını sağlıyor, uluslararası yatırım almanın kapısını aralıyor.

 

Bu haber 879 kez okundu.
Güncel - 21:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.