16° Açık

İngiltere’den İki Saatte Avustralya’ya Gidilecek

Dünya - 5 Mart 2015 18:26 A A

Birleşik Krallık yönetimi, İngiltere’den Avustralya’ya sadece iki saatte gidebilecek uzay gemilerinin kalkış yapacağı yeni nesil bir havalimanı için yer bakıyor.

2018’de ticari uçuşların başlaması hedeflenen uzay yolculukları, bu hazırlığın temelini oluşturuyor.

Yönetim, şu sıralar uzay gemilerinin yanaşacağı yeni nesil bir liman için yer arayışında. Sydney’den Manchester’a yapılacak bu yolculuklar için aday lokasyonlar İskoçya’daki Campbeltown, Glasgow ve Stornoway ile İngiltere’deki Newquay ve Galler’de bulunan Llanbedr.

Bu uzay gemisi limanının inşaa edileceği yer neresi olursa olsun ticari uçuşlara önemli bir yenilik getireceği kesin. Günümüz koşullarıyla uzun saatler süren bu yolculuğun yalnızca iki saate inmesi iş dünyasını da önemli ölçüde değiştireceğe benziyor.

Elbette bu yeni ulaşım seçeneğinin hayat bulması için bu alanda çalışan Virgin Atlantic ve Scaled Composites şirketlerinin çalışmalarını hızlandırması gerek. Zira, standart bir yolcu uçağının gelişimi ve uluslararası havacılık kurumlarından onay almasının bile uzun yıllar aldığını düşünürsek, sivil yolcu taşıyan uzay gemilerinin ticari hale gelmesi bir hayli vakit alacak.

Birleşik Krallık yönetimi, bu projeyi yalnızca uzak bölgelere hızlı erişim için planlamıyor. Ana hedef, Londra ve bölgesini uzay üstünden yapılan uçuşlarda bir hub, merkez haline getirmek.

Kaynak: Techİnside

Bu haber 878 kez okundu.
Dünya - 18:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.