23° Açık

Huawei, Siber Güvenliğe Katkıda Sağlıyor

TeknoBilişim - 15 Mayıs 2015 19:15 A A

Siber Güvenlik Standartları Çalıştayı, HUAWEI öncülüğünde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) mahiyetinde ve ASELSAN’ın desteğiyle, Ankara’da gerçekleşti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Türkiye’nin siber güvenlik gündemi özelinde uzun süredir kapsamlı çalışmaları organize ediyor. BTK bünyesinde ilgili kurum, kuruluşların katılımıyla “Güvenlik Standardizasyonu Çalışma Grubu” düzenli olarak çalışmalarını sürdürüyor. BTK bünyesinde oluşturulan çalışma grubunda HUAWEI, AVEA, ESER TELEKOM, KAREL, KOÇ NET, TSE, TTNET, TURKCELL, TURKTELEKOM ve TÜRKSAT’tan temsilciler yer aldı.

BTK’nın inisiyatifi doğrultusunda kurulan birçok komiteden biri olan “Güvenlik Standardizasyon Çalışma Grubu”, standartlarının analizi ve Türkiye uyarlamaları üzerine çalışmalarını hassasiyetle sürdürüyor. Bu amaç doğrultusunda BTK, tüm sektörel paydaşlarla birlikte bu standartlar üzerine yoğunlaşarak, çalışma gruplarını bu çalıştaya davet etti. HUAWEI Türkiye de bünyesinde bulunan özel uzmanlık grupları ile bu çalışmalara aktif olarak katılmaya devam ederken, “Güvenlik Mimarisi Sistemi” ve “Siber Güvenlik” başlıkları altında bu çalışmaların önemli bir parçası olarak çalıştaylardaki yerini aldı. Huawei, bugün de bu ekosistemin önemli sektörel paydaşlarından biri olarak sürece katkı sağlamaya devam ediyor.

Çalıştay’ın açılışında kürsüye çıkan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Nihat Sümer yaptığı konuşmada; “Hızla gelişmekte olan ülkemizin rekabette öne çıkabilmesi için bilişim ve siber güvenlik konusunda da yetkinliğini arttırması gerekmektedir. BTK olarak 2014 yılında Standardizasyon çatı grubu ve alt çalışma grupları kurmaya başladık. Haberleşme, e-devlet uygulamaları gibi günlük hayatımızı etkileyen siber güvenlik konularının önemi artarken, bu anlamda uluslararası yetkinliğimizin geliştirilebilmesi için çalışmalarımız da sürüyor. Bu vesile ile düzenlenen çalıştay, güvenlik konusunda paydaşlar arasında fikir alışverişi ortamı sağlayacaktır’’ dedi.

Bu haber 1422 kez okundu.
TeknoBilişim - 19:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.