DOLAR: 5.68 TL
EURO: 6.37 TL

HondaJet Amerika’dan Uçuş Onayı Aldı

3 yıl önce
823 kez görüntülendi

HondaJet Amerika’dan Uçuş Onayı Aldı

Kara ve deniz dışında havacılık endüstrisine yönelik de çalışmalar yürüten Honda, hafif jet sınıfındaki uçağı HondaJet ile ABD Federal Havacılık İdaresinden (Federal Aviation Administration – FAA) Tip Sertifikası (uçuşa elverişlilik sertifikası) aldı.

Kurulduğu günden bu yana kurucusu Soichiro Honda’nın hayallerinden olan Honda tarafından üretilecek uçak gerçek oldu. 2014 yılında ticarileşen bu hayal, farklı havacılık denetleme kuruluşlarından onay almaya devam ediyor. HondaJet, ABD Federal Havacılık İdaresi’nden Tip Sertifikası aldı ve bu vesileyle Honda Aircraft Company ve FAA, Honda Aircraft’ın Greensboro, Kuzey Carolina’da bulunan genel merkezinde bir tören gerçekleştirdiler. Gerçekleştirilen törene FAA Yöneticisi Michael Huerta ve FAA yetkililerinin yanı sıra hükümet temsilcileri, toplum liderleri, HondaJet bayileri, tedarikçileri ve Honda Aircraft ortakları da dahil 2 binin üzerinde kişi katıldı. Sertifikayı Honda Aircraft Başkan ve CEO’su Michimasa Fujino teslim aldı.

HondaJet’in FAA Tip Sertifikası’nı almasının Honda için tarihi bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Fujino, “Honda Aircraft’ı yeni bir havacılık şirketi olarak kurduk ve ilk ürünümüz olarak farklı Ar-Ge yaklaşımıyla geliştirdiğimiz gelişmiş hafif jetimizi kısa bir süre önce tanıttık. Tasarladık, test ettik ve şimdi de tertemiz bir sayfayla yol çıktığımız projemizle sertifikamızı aldık. Honda için tarihi bir an” dedi.

Honda Aircraft Company, FAA ile birlikte gerçekleştirdiği testlerle HondaJet’in performansını, güvenliğini, işlevselliğini ve güvenilirliğini onaylattı. Testler ABD’deki 70’ten fazla noktada 3 bin saatin üzerinde uçuşla gerçekleştirildi.

Bugünlere FAA ve Honda Aircraft Company’nin uyumlu işbirliği sayesinde gelindiğini ifade eden FAA Atlanta Uçak Sertifika Ofisi Müdürü Melvin Taylor, “Farklı kurumların işbirliği kolay olmayan, hatta çoğu zaman son derece zor bir süreç. Ancak bu örnekte olduğu gibi başarıyla sonuçlandığında gelen ödül hepimizin yüzünü güldürüyor” dedi.

Havacılık endüstrisinde HondaJet’i özel yenilikçi kanat üstü motor yerleşimi, doğal katmanlı akışa sahip kanatlar ve kompozit gövde gibi özellikler, uçağı yüksek performanslı, yüksek yakıt verimliliğine sahip ve geniş hacimli hafif bir jet yapıyor. Honda Aircraft’ın Greensboro’da bulunan üretim hattında 420 knot (483 mph) ile sınıfının en hızlısı olan HondaJet, aynı zamanda sınıfının yüksek yakıt verimliliğine sahip jeti olma özelliğine de sahip.

25 HondaJet uçağın üretimini sürüyor. Ürün teslim, pilot eğitimi, satış sonrası ve müşteri hizmetleri için hazırlık yapan Honda Aircraft’ın bünyesindeki personel sayısı bin 700 kişiye yaklaştı.

Törende konuşan ve hem Kuzey Carolina hem de eyaletin havacılık endüstrisi için heyecan verici bir gün olduğunu ifade eden Kuzey Carolina Valisi Pat McCrory “Wright Brothers’ın Kitty Hawk ile gerçekleştirdiği ilk uçuştan bu yana havacılıkta önemli bir rol üstlendik. Bugün gökyüzüne baktığımızda burada, Kuzey Carolina’da üretilmiş jetleri görüyoruz. Honda Aircraft Company’nin olağanüstü başarısını tebrik ediyorum” dedi.

HondaJet Nears Federal Aviation Administration Type Certification

HondaJet Nears Federal Aviation Administration Type Certification

HondaJet Amerika’dan Uçuş Onayı Aldı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı Çık