Açık

Güvenli Online Alışveriş İçin 10 Nokta

Güncel - 12 Mart 2015 12:11 A A

 Kliksa, güvenli online alışveriş için 10 noktayı açıkladı.

Güvenlik, Türkiye’de ve dünyada online alışverişle ilgili en önemli konulardan biri olarak göze çarpıyor. Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu Kliksa, tüketicilerin online alışverişte güvenliğine dair dikkat etmeleri gereken noktaları açıkladı.

İşte güvenli alışveriş için dikkat edilmesi gereken noktalar…

  1. Site hakkında araştırma yapın

Online alışveriş yapacağınız sitenin kime ait olduğu ve ne kadar süredir faaliyette bulunduğuna dair kısa bir araştırma yapın. Sitenin kurumsal olup olmadığına, iletişim bilgilerinin bulunup bulunmadığına bakın.

  1. Kullanıcı yorumlarını okuyun

Alışveriş yapmadan önce forumlarda veya sosyal medyada o markaya dair paylaşılan bilgileri okuyun, kullanıcı yorumlarını içeren fiyat karşılaştırma siteleri gibi kaynaklardan siteye ait geçmiş deneyimleri inceleyin.

  1. SSL sertifikası olup olmadığını kontrol edin

Online alışveriş hizmeti sunan tüm siteler dünya çapında kredi kartı güvenliği için bir standart olan SSL sertifikası kullanmak zorundadır. SSL sertifikası olmadan hiçbir bankadan online pos alma imkânı bulunmamaktadır. Sitenin bu sertifikaya sahip olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

  1. Ortak bilgisayarları kullanmayın

Ortak kullanılan bilgisayarlardan alışveriş yapmayın. Bu bilgisayarlar üzerinden kredi kartı ve kişisel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

  1. Kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seçin

Online alışveriş için bir siteye üye olurken, başkaları tarafından kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seçmeye özen gösterin.

  1. Mesafeli sözleşme bulunmuyorsa…

Online alışveriş siteleri mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu sunmak zorundadır. Eğer alışveriş yapılan e-ticaret şirketi bu sözleşmeleri sunmuyorsa, bu sitelerden alışveriş yapmayın.

  1. Fiyat bilgilerine dikkat edin

Alışveriş yaptığınız sitede bulunan ürünlerin fiyat bilgileri size inandırıcı gelmiyorsa, şüphelerinizi ciddiye alın; araştırma yapın. Sitede gösterilen fiyat ile ürünü sepete attığınızda görünen fiyatın aynı olup olmadığını kontrol edin.

  1. 3D ödeme sistemini kullanın

3D ödeme sistemi (şifreli ödeme), e-ticaret işlemlerinin güvenliğinin artırılması amacıyla Visa ve Mastercard tarafından geliştirilmiş özel bir sistemdir. Diğer bir deyişle hem satıcı hem de alıcı için koruyucu bir güvenlik aşamasıdır. 3D ödeme seçeneği sunan siteleri tercih edin.

  1. Sanal kart kullanın

Sanal kart kullanmak, ödeme konusunda güvenli bir diğer alternatif… Belirli bir limit belirleye bildiğiniz bu kartları kullanmayı deneyin.

  1. Alışveriş kaydını tutun

Alışverişinizi bitirmeden önce çıktısını alın. Herhangi bir anlaşmazlık yaşadığınızda bu belgelere ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın.

 

Bu haber 954 kez okundu.
Güncel - 12:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.