Endüstriyel Panel Bilgisayar Nedir Ve Nasıl Seçilmelidir?

Teknoloji - 29 Ocak 2022 14:29 A A

Endüstriyel Panel Bilgisayarlar üretim tesisleri, fabrikalar gibi zorlu ve ağır ortam koşullarında kullanılmak için tasarlanmış; üretimden veri toplama, makina ve proses otomasyonu uygulamaları, süreç analizi ve kontrolü ve operatör paneli uygulamalarında tercih edilirler.

Endüstriyel Panel Bilgisayar Ve Kişisel Bilgisayar Arasındaki Fark Nelerdir?

Endüstriyel sınıf bilgisayarlar, kişisel bilgisayarların yeterlilik ve tam verim gösteremeyeceği sıcaklık, toz, nem, titreşim gibi zorlu endüstriyel ortam koşullarında tam performans ile 7/24 kesintisiz bir şekilde çalışabilir.

Bu sebeple zorluk derecesi yüksek olan endüstriyel üretim koşullarında, üretim verimliliğini en üst seviyeye çıkarmak adına endüstriyel sınıf PC’lerden fayda sağlanmalıdır.

SEÇİM YAPILIRKEN HANGİ ÖZELLİKLERE DİKKAT EDİLMELİ?

Endüstriyel panel bilgisayar nasıl seçilmelidir, seçilirken hangi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır? En doğru Endüstriyel Panel bilgisayar seçimini yapabilmek için her şeyden önce kullanım amacını ve cihazın kullanılacağı ortamı belirlemek gerekiyor.

Bu kapsamda aşağıdaki kriterler ön plana çıkıyor:

İşlemci: Endüstriyel Panel PC seçerken; kullanılacak işletim sistemi, yazılım, kullanım yeri ve amacına uygun seviyede işlemci seçilmesi önemlidir. Endüstriyel Panel PC’lerde kullanılan işlemciler sıcaklık ve titreşim gibi zorlu ortam şartlarına dayanıklı olmalıdır.

Artech Endüstriyel Panel bilgisayar serileri, Windows tabanlı uygulamalar için Intel Celeron seviyesinden, iCore seviyesine, Android tabanlı uygulamalar için ARM Cortex serisine kadar farklı yeni nesil fansız işlemci seçenekleri sunuyor.

Çalışma Ortamının Sıcaklığı: Kişisel bilgisayarlar 35°C sıcaklık seviyesinde dayanıklılık gösterirken, Artech Endüstriyel Panel bilgisayarlar yapıları itibarıyla 60°C sıcaklığa sahip ortamlarda bile sorunsuz bir şekilde, 7/24 çalışabiliyor. Ayrıca tüm modellerde 70°C çalışma sıcaklığına kadar dayanımlı endüstriyel sınıf SSD ve 80°C çalışma sıcaklığına kadar dayanımlı endüstriyel sınıf RAM bulunuyor.

Çalışma Ortamı için Gereken Sıvı Koruması: Artech Endüstriyel Panel PC serilerinin tamamı en az IP65 ön yüz koruma sınıfına sahip olmakla birlikte, ıslak ve yıkama gerektiren bir endüstriyel çalışma ortamında ise farklı bir ürünü seçmek doğru olacaktır. Bu noktada IP67 ön yüz koruması bulunan Artech WPC-400 serisi iyi bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Çalışma Ortamı için Gereken Toz Koruması: Endüstriyel Panel bilgisayarlarda fan kullanıp kullanmama kararı ortamdaki toz ve kir miktarı ile doğru orantılıdır. Kirin ve tozun olduğu bir üretim sahasında, fansız bir Panel bilgisayar tamamen sızdırmaz yapısıyla iyi bir seçim sunuyor. Söz konusu Panel PC’lerde hava tahliyesi bulunmadığı için kir ve toz içeri giremiyor. Artech Endüstriyel Panel PC’lerden Ultimate Serisi IPC-600, Endurance Serisi IPC-400 ve Performance Serisi IPC-700 modeller fansız, tam kapalı, toz korumalı, endüstriyel tip paslanmaz çelik metal gövdeleri sayesinde en zorlu endüstriyel koşullarda dahi üst düzey performans ile çalışıyor. Ayrıca bu modeller, fansız yapıları ile daha az ısı yaydıkları için enerji tüketimini de azaltmaya imkan veriyor.

Ergonomi: Endüstriyel Panel bilgisayarın konumlandırılacağı alan, ekranda gösterilmesi gereken bilgi miktarı, bu bilgilerin hangi mesafeden görülebilmesi gibi etkenler ekran büyüklüğü, çözünürlüğü ve oranının seçiminde öne çıkıyor. Artech Endüstriyel Panel PC serileri 10” / 15” / 17” / 21” TFT ekran büyüklüğü, FullHD’ye kadar ekran çözünürlüğü, 4:3 ve 16:9 ekran oranı seçeneklerine sahip. Ayrıca ağır kimyasal, ağır iş eldiveni kullanımı gibi kullanım şekli ve çevresel şartlara bağlı olarak, 3 mm. kalınlaştırılmış, darbelere karşı güçlendirilmiş Rezistif ve Kapasitif olmak üzere farklı dokunmatik ekran seçenekleri ile dahili Endüstriyel Membran Tuşlu Klavye ve Touchpad seçeneği de Artech Endüstriyel Bilgisayar serilerinde sunuluyor.

Şok, Darbe, Titreşim Koruması: Endüstride fabrikalarda sıklıkla karşı karşıya kalınan şok, darbe ve titreşime karşı dayanıklılık ürünün kullanım ömrünü etkileyen kilit önem taşıyan kriterler arasında geliyor. Artech Endüstriyel Panel PC serilerinin disk sürücüleri, şok emiciler ile yastıklama ve mekanik yalıtım sağlanarak monte edilmiş, ürünlerin iç yapısında kullanılan, titreşimden ötürü sürtünmeye uğrayacak kablolar ise zırh korumalı, tüm soket ve bağlantılar ise kilitli soketlidir. Söz konusu özellikleri sayesinde Artech™ Endüstriyel Panel PC serileri şok, darbe ve titreşime dayanımları fazla ve uzun ömürlüdür.

Kolay Çıkartılabilir ve Değiştirilebilir Disk Yuvası: Disk imajları ya da sabit disklerin arızalanması, Endüstriyel Panel bilgisayarlarda görülebilecek ve bu nedenle de zaman ve üretim kayıplarına yol açabilecek sorunlar arasındadır. Bu problemi ortadan kaldırmak adına sahada imaj kopyalanması veya cihazın sökülerek disk değişimi yapılması gerekebilir. Bu tür müdahaleler üretimin daha uzun süreli duraksamasından farklı arıza risklerine ve ek teknik personel maliyetlerine sebebiyet verebilir. Bu noktada Artech Endurance Serisi IPC-400 ve Ultimate Serisi IPC-600 modellerde bulunan Kolay Çıkartılabilir ve Değiştirilebilir Disk Yuvası sayesinde herhangi bir arıza durumunda, üretim hattını durdurmaya gerek kalmadan arızaya anında müdahale edilerek maksimum 15 saniye süren disk değişimi ile üretim kaybı yaşanmadan çalışmaya devam edilebilir. Sıradan bir Endüstriyel Panel bilgisayarda ortalama 15 dakika sürebilecek değişim, Artech teknolojisi ile 15 saniyede yapılabiliyor.

Çalışma Ortamına Uygun Montaj: Çalışma alanına göre Endüstriyel Panel PC’nin bir kioska veya makinaya gömülüp gömülmeyeceği, bir duvara monte edilip edilmeyeceği konusu cihaz satın alımından önce saha keşfi esnasında karar verilmesi gerekir. Tesis için seçilen Panel PC bir kioska gömülecek ise doğru panel boyutu ve derinliğinin tespiti önem taşımaktadır. Seçilen Panel PC duvara, standa ya da pendant kol üzerine monte edilecekse montajının VESA uyumlu olması gerekmektedir. Ayrıca makinalar bir Panel PC’nin yüzeye gömülmesini gerektiriyorsa, panel montajı seçeneği olan bir Panel PC’nin tercih edilmelidir. Artech Endüstriyel Kiosklar ile gömülmesini istediğiniz Panel PC’lere uygun çözümler sunulmaktadır.

Bu haber 203 kez okundu.
Teknoloji - 14:29 A A
BENZER HABERLER