Açık

En başarılı teknoloji geliştirme bölgeleri ödüllerini aldı

Güncel - 17 Kasım 2014 21:10 A A

Gazi Teknopark Zirvede

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 2. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi 13 Kasım tarihinde ATO Congresium’da gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, çeşitli üniversitelerin rektörleri ve bürokratların katıldığı Zirvede 2013 yılı endekslerine göre en başarılı Teknoloji Geliştirme Bölgelerine ödülleri takdim edildi.

Programın açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık  ”ülke genelinde 3000 şirkette yaklaşık 30.000 personelin Ar-Ge faaliyetinde bulunduğunu, teknoloji geliştirme bölgelerinin henüz yeni sayılmasına karşın çok hızlı bir büyüme gösterdi” dedi.

Türkiye’yi Bilim ve İnovasyon Kurtaracak

Artık hiç kimsenin Türkiye’de üretilen bilim ve inovasyon hakkında tereddütünün olmadığını, bürokratından personeline herkesin “Daha fazla ne yapabiliriz?” sorusuna yanıt aradığını söyleyen Fikri Işık; gelişimde en önemli unsurun yetişmiş insan olduğunu, bunun da kaynağının üniversiteler olduğunu ve eğitim sisteminde değişiklikler olması gerekiyor ve bilgi yüklü hard diskler değil bilimi seven, girişimci, araştırmacı çocuklar yetiştirmemiz gerek, dedi.

Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin başta Maliye Bakanlığı olmak üzere her seviyede büyük destek gördüğünü belirten Işık, vergi indirimlerinden fiziksel mekânlara pek çok desteğin girişimcilerin hizmetine sunulduğunu ifade etti. Yine de Ar-Ge ve İnovasyon bütçesinin yeterince kullanılmadığından yakınan Bakan, bu konuda da en büyük görevin yine üniversitelere düştüğünü belirtti. Şu andaki konumumuzun ne ecdada ne şimdiki zamana yakıştığını söyleyen Fikri Işık, böyle devam edilirse gelecek kuşaklara da haksızlık edileceğini vurguladı.

Türkiye’deki toplam 41 Teknoloji Geliştirme Bölgesi arasında, 2011 yılında 50 puan üzerine çıkan 3 bölge olduğunu,  geçtiğimiz yıl ise bu sayının 6’ya yükseldiğini belirten Bakan Işık, yine 2011’de 34 olan ortalama puanın 2013 yılında 41’e yükseldiğini söyleyerek bu artışın devamını beklediğini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından 2013 yılı performans endeksine göre en başarılı Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin ödül törenine geçildi.

2007-2010 yılları arasında kurulan ve ”Gelişen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ” olarak tanımlanan kurumlar arasındaki sıralama;

  1. Gazi Teknopark
  2. Yıldız Teknik Ünversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi
  3. Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi

2002-2006 yılları arasında kurulan ve ”Olgun Teknoloji Geliştirme Bölgeleri  ” olarak tanımlanan kurumlar arasındaki sıralama:

  1. ODTÜ Teknokent
  2. İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi
  3. İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent

2011 – 2012 yıllarında kurulan ve “Erken Aşama Teknoloji Geliştirme Bölgeleri” olarak tanımlanan kurumlar arasındaki sıralama ise şöyle oldu:

  1. Düzce Üniversitesi Teknopark
  2. Kahramanmaraş Teknoloji Geliştirme Bölgesi
  3. Malatya Teknoloji Geliştirme Bölgesi

En başarılı teknoparkların yanı sıra, kuruluşlarından bu yana en iyi yükseliş grafiği gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri de ödüllendirildi, buna göre 14 sıra yükselen Gebze Teknoloji Geliştirme Bölgesi birinci, 12 sıra yükselen Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi ikinci ve 11 sıra yükselen Kocaeli Teknoloji Geliştirme

Bakan Işık Gazi Teknopark Standında

Ödül töreninin ardından Bakan Fikri Işık ve beraberindeki heyet Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin çalışmalarını sergilediği standları gezdi, incelemelerde bulundu. Gazi Teknopark’ın standını da ziyaret eden Bakan Işık, Doç. Dr. Selçuk Özdemir’in öncülüğünde yürütülen ve 7-16 yaş arası çocuklara 3 Boyutlu Modelleme, Tasarım, Programlama ve Girişimcilik derslerinin verildiği, okullar tarafından yoğun ilgi gören Bilişim Garaj Akademisi ve derslerde kullandıkları 3 Boyutlu Yazıcı hakkında bilgi aldı.

Gazi Teknopark standında yer alan Göz İzleme Teknolojisi, Yüz Tanıma Sistemi, Parmak İzli Geçiş Sistemi ve Tarım Alanları İlaçlama Sistemleri hakkında bilgi alan Fikri Işık, yapılan çalışmaları beğendiğini belirterek desteklerin artarak devam edeceğini söyledi. Bakan Işık, tüm Teknopark çalışanları ve Gazi Üniversitesi nezdinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Türker, Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Prof. Dr. Hacı Mehmet Şahin ve Gazi Teknopark Genel Müdürü Hanzade Sarıçiçek’i tebrik etti.

Bu haber 1299 kez okundu.
Güncel - 21:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.