18° Parçalı bulutlu

E-Ticarette Güvenli Alışveriş Dönemi Başlıyor

Güncel - 21 Şubat 2015 19:24 A A

Elektronik Ticaret Kanunu’nda yapılacak yeni düzenlemeler e-ticareti güvenli liman yapacak ve İnternette alışverişe güven duyulmasını sağlayacak uygulamalar ile sektöre büyüme yönünde hız kazandıracak.

Mayıs ayında yürürlüğe girmesi beklenen Elektronik Ticaret Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da yapılacak olan yeni düzenlemeler güvenli alışverişin kapılarını tüketiciye açacak. E-ticaret sitelerinin sınırsız e-posta ve SMS uygulamalarına son verecek ve müşteriye 14 gün içinde iade hakkı tanıyan bir dizi yükümlülük içeren düzenlemeleri değerlendiren sektör temsilcileri ve uzmanlar öngörülen değişikliklerin sektöre bir standart kazandıracağı görüşünde.

İnternetten alışverişe ilgi artacak

1 Mayıs 2015’de yürürlüğe girecek olan kanun tüketicileri korumayı ve e-ticareti yaygınlaştırmayı hedefliyor. E-ticaret sektöründeki gelişmelerin istikrarını korumak ve sektörel büyümeye uygun hukuki ortam yaratmak amacıyla bazı yasal düzenlemeler yapıldığını vurgulayan Kolcuoğlu Demirkan Koçaklı Hukuk Bürosu ortaklarından Okan Demirkan, Türkiye’de e-ticaret yatırımları için daha elverişli bir ortam oluşacağını belirtti. Tüketici ve şirket arasındaki ilişkinin çok daha şeffaf hale gelecek, En önemli şikayet konularından biri olan istenmeyen SMS ve e-mail uygulaması da son bulacak. Tüketiciler açısından büyük problem yaratan bu uygulama için önceden onay alınması şart koşulacak” dedi.

Haksız rekabete darbe

Yeni yasal düzenlemelerin hem sektöre standart getirmesi hem de tüketiciyi koruması anlamında çok olumlu olduğunu ifade eden Inveon Kurucusu ve CEO’su Yomi Kastro da “Yeni kanun ve yönetmeliğinin getirdiği yükümlülükler sayesinde büyük e-ticaret ve perakende markalarının alışverişte müşterilerine sağladığı güvenli ortam, sektörün tüm oyuncuları için bir standart olacak. Hali hazırda gizliliğe özen gösteren ve müşteri haklarına saygı duyan markalar korunacak. Bu da sektörde haksız rekabeti azaltacaktır” dedi.

14 gün içinde iade hakkı geliyor

Elektronik Ticaret Kanunu’na göre dijital ortamda gerçekleşen alışverişlerde e-ticaret sitesinin müşteriye alışveriş tamamlanmadan önce izlenecek teknik adımları ve sözleşme ile ilgili bilgileri detaylı olarak vermesi gerekiyor. Yine kanuna göre şirketlerin, e-posta ya da SMS mesaj uygulamaları da sona erecek. Ayrıca Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’na ek olarak 27 Şubat 2015’de yürürlüğe girecek olan Mesafeli Satış Yönetmeliği’ne göre de tüketici 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden satın aldığı ürünün iadesini alabilecek. TKHK kapsamında hizmet sağlayıcı, tüketicinin siparişinin kendisine ulaşmasını takiben 30 gün içerisinde akdedilen mesafeli sözleşmede düzenlenen yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olacak.

 

Bu haber 851 kez okundu.
Güncel - 19:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.