20° Parçalı bulutlu

E-Belge Geçişi Zorunlu Olacak Son Tarih: 1 Temmuz

Güncel - 27 Nisan 2022 13:26 A A

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 535 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde yaptığı değişiklikler ile birlikte çok sayıda sektörden işletmenin e-belge zorunluluğu olacağı açıklandı. Bu kapsamda birçok firmanın 1 Temmuz’dan önce geçişlerini tamamlaması gerekiyor.

 

KOBİ’lerin zor bir sürece girdiklerini belirten DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, “Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 535 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde yaptığı değişiklikler ile birlikte e-belge kullanımı neredeyse tüm sektörler için zorunlu hale gelmeye başladı. KOBİ’lerin 1 Temmuz 2022’den önce geçişlerini tamamlamaları büyük önem taşıyor. KOBİ’lere dönüşüm sürecinde hem yol arkadaşlığı yapmak hem de bütçelerine destek olmak için özel dijital dönüşüm paketleri hazırladık. Bu süreçte tüm KOBİ’lerimizin yanındayız.” dedi.

E-dönüşüm paketleriyle ilgili bilgiler de aktaran Onay,DİA olarak, Dijitale Giriş, E-Dönüşüm Eko, E-Dönüşüm Temel ve E-Dönüşüm Pro olarak 4 ayrı paket hazırladık. Bu paketlerle KOBİ’ler, stok, cari, fatura, kasa, banka, çek, senet, sipariş, ödeme planı, kargo takip gibi işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirirken, bu geçiş sürecini de kolaylıkla atlatabilecek.” şeklinde konuştu.

Suha Onay, e-fatura geçiş zorunluluklarının detaylarını ise şöyle anlattı: “E-Fatura uygulamasına zorunlu geçişlerde yıllık ciro limitleri düşürüldü. Buna göre brüt satış hasılatı 2021 yılı hesap dönemi için 4 milyon, 2022 yılı ve müteakip hesap dönemleri için 3 milyon TL üzeri mükelleflere yeni zorunluluklar getirildi. E-ticaret faaliyetleri yürüten işletmeler için 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 milyon TL, 2022 ve müteakip dönemler için 500 bin TL brüt satış hasılatı olanlar e-faturaya 1 Temmuz’dan itibaren geçmek zorunda olacak. 2020 ve 2021 hesap dönemlerinde 1 milyon, 2022 ve sonrası için 500 bin TL ciro limitleri, gayrimenkul, motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işletmelere aracılık faaliyetinde bulunan mükellefler için de geçerli oldu. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerden yatırım veya işletme belgesi almak suretiyle konaklama hizmeti veren otel işletmelerine de, limit bağımsız e-fatura zorunluluğu getirildi.”

Bu haber 1933 kez okundu.
Güncel - 13:26 A A
BENZER HABERLER