23° Açık

Dünyanın En Büyük Hologram Cihazı Geliştirildi

TeknoParklar - 7 Mayıs 2015 12:03 A A

Gazi Teknopark bünyesinde yerleşik firmalardan Sanal Gerçeklik firması tarafından ASELSAN için geliştirilen ve ultra derinlikli görüntüler üreterek tüm dünyanın ilgisini çeken ”HOLOARC”, IDEF 2015 ‘te dünyanın en büyük, gün ışığında görüntü verebilen hologram cihazı olmayı başardı.

Kurulan sistemle gösterilen 5 metre çapındaki dev hologram, IDEF 2015’in simgesi oldu. Bu çalışma Türkiye’nin yüksek teknoloji alanındaki vizyonuna katkı sağlıyor. Patentli HOLOARC sistemi dünyadaki diğer rakiplerinin aksine 2 boyutlu değil 3 boyutlu hacimli görüntüler üretiyor. Savunma sektörünün dışında özellikle Medikal teknolojiler üzerine Ar-ge çalışmaları yapan firma, hologram görüntü teknolojisi alanında lider duruma gelmiş bulunuyor.

TÜBİTAK destekli projeler kapsamında geliştirilecek sistemler sayesinde Ultrason, MR-Tomografi sistemleriyle üretilen görüntüler artık holografik olarak etrafında dolaşarak izlenebilecek. Örneğin bir anne bebeğini karşısında, havada, avuçlarının içerisinde görebilecek. Görülen görüntü karşısındakine dokunma hissi verecek kadar canlı olacak. HOLOARC sistemleri önümüzdeki günlerde daha çok ilgi çekeceğe benziyor.

 

Bu haber 1272 kez okundu.
TeknoParklar - 12:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.