Açık

Deprem Anında Hayat Kurtaran Mobil Uygulamalar

Manşet - 19 Şubat 2023 23:26 A A

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve 10’dan fazla şehri etkileyen deprem sonucunda yine iletişimin ne kadar önemli olduğunu anladık. Gerçekten de deprem sonrası iletişimi sürdürmek büyük önem taşıyor. Peki deprem anında ve sonrasında hayat kurtaran mobil uygulamalar hangileri? İşte herkesin telefonunda olması gereken o uygulamalar!

Kahramanmaraş depremiyle sarsılan Türkiye, tarihin en büyük doğal afetiyle karşı karşıya kaldı. Bilindiği gibi deprem anında veya herhangi bir doğal afet esnasında en büyük sorunlardan birisi iletişimin kesilmesidir. Oysa başta deprem olmak üzere bu gibi durumlarda hayat kurtaran birçok farklı uygulama mevcut. Bu yazımızda size bu uygulamaları derledik. İşte deprem anında ve sonrasında hayat kurtaran mobil uygulamalar!

Deprem Anında Hayat Kurtaran Mobil Uygulamalar

Başta deprem olmak üzere doğal afetler sırasında ve sonrasında hayatınızı kurtarmaya yardımcı olacak mobil uygulamalar şöyle;

  • AFAD Acil
  • 112 Acil Yardım Butonu
  • BiP
  • Whistle
  • AKUT – Güvendeyim
  • Life360
  • Earthquake
  • Lastquake
  • 7TP Erken Uyarı

Şimdi tek tek bu uygulamalara dair bilgi verelim.

AFAD Acil

AFAD Acil mobil uygulaması tek tuşla yardım alabileceğiniz çok etkili bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde 112 acil çağrı merkezi ile internet üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Acil çağrı durumunu verdikten sonra konumunuzu doğrudan bilgilendiren AFAD Acil her telefonda olması gereken uygulamaların başında geliyor.

112 Acil Yardım Butonu

Bu uygulama da tamamen ücretsizdir. Acil durumlarda sizin ya da çevrenizdekilerin yaşamış olduğu acil müdahele gerektiren bir olayda bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamanın göndereceği konum bilgisiyle en kısa sürede yardımın ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bridgefy

Bu uygulamayı kullanmak için internete ihtiyacınız yok! Bridgefy uygulaması, internet erişiminiz olmadığında yalnızca Bluetooth özelliğinizi açarak arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşmanızı sağlıyor. Bridgefy sadece doğal afetler için değil aynı zamanda herhangi bir durumda kullanmak için de idealdir.

BiP

Temelde bir mesajlaşma uygulaması olan ama içerisinde birçok eklenti ve uygulama barındıran BiP, deprem anında da en çok tercih edilen uygulamalardandır. BiP’in Acil Durum Butonu’nda yer alan “Yardım İste” özelliğiyle ihtiyaç anında arkadaşlarınızla ve yetkililerle iletişime geçebilirsiniz. Bluetooth teknolojisi üzerinden de çalışan bu özellik acil durumlarda hayati önem taşıyor. BiP Acil Durum Butonu ile durumunuzu konumunuzla birlikte BiP mesajı ve SMS olarak operatör fark etmeksizin ücretsiz gönderebilir ve tek tuşla yakınlarınıza ulaşabilirsiniz!

Whistle Mobil Uygulaması

Whistle aslında bir düdük uygulamasıdır. Oldukça yüksek sesler çıkaran uygulama sayesinde deprem veya doğal afet esnasında sesinizi duyurabilirsiniz. Özellikle enkazda kalan vatandaşların sesinin duyulması çalışmaların sağlıklı ve hızlı ilerlemesi için büyük önem taşıyor. Bu yüzden Whistle gerçekten de hayat kurtaran bir uygulama diyebiliriz. Ayrıca, bu uygulama ile bulunduğunuz konumu yakındaki kişilere ulaştırmanız da mümkün.

AKUT – Güvendeyim

Akut – Güvendeyim, deprem ya da doğal afet sırasında sevdiklerinize güvendeyim çağrısı yapmanıza yardımcı olan bir uygulamadır. AKUT – Güvendeyim, bilgilerinizi önceden belirlediğiniz kişilere gönderiyor ve böylece o kişilere sizin güvende olduğunuzu bildiriyor. En güzel tarafı ise; bu uygulamayı kullanmak için internet bağlantısına ihtiyacınızın olmamasıdır. Ayrıca tek bir tuşa basarak seçtiğiniz kişilere konumunuzla birlikte çağrınızı da ulaştırabilirsiniz.

Life360 Mobil Uygulaması

Bu uygulama deprem anında cihazınızın GPS özelliğini kullanarak ailenizin ve sevdiklerinizin gerçek zamanlı olarak konumunu göstermektedir. Uygulamanın ‘acil durum’ tuşunu kullanarak ihtiyaç anında mesajlaşmak ve yardım istemekte mümkün.

Earthquake

Bu uygulama diğerlerinden biraz daha farklı olarak sizlere yaklaşan bir deprem için önceden uyarı veriyor. Earthquake, depremlerin gerçekleşme konumlarını ekrana getirir. Aynı zamanda acil durumlarda iletişim kurma imkanı da sağlar. Deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında ne yapılması gerektiği konusunda adım adım talimatlar da veren bu uygulama, size takip etmek istediğiniz şehir veya ülkelerdeki depremleri de anında bildiriyor.

Lastquake Mobil Uygulaması

Uygulama sismologlar tarafından geliştirilmiştir. Lastquake, depremleri anında öğrenme, gerekli uyarıları yapma ve yakınlarınızla kısa mesaj sistemiyle iletişime geçmenizi sağlar. Bu uygulamanın diğerlerinden en büyük farkı deprem anında durumunuzu algılayıp sevdiklerinize kısa mesaj ile uyarı vermesidir.

7TP Erken Uyarı

İnovasyon ödüllü bu mobil uyarı sistemi, fay hatları üzerinde kurulan sismik hareket algılayıcı istasyonlarla öncü deprem dalgasını tespit ediyor ve cep telefonlarına alarm gönderiliyor. Uyarı, yıkıcı ikinci dalga gelmeden 25 saniyeye kadar zaman kazandırıyor.

Evet, deprem anında ve sonrasında hayat kurtaran uygulamaları sizler için derledik. Hepsi birbirinden farklı, kapsamlı ve hayat kurtaran özelliklere sahip bu uygulamaları APP Store ve Play Store aracılığıyla cihazınıza ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Unutmayın, sadece deprem için değil herhangi bir doğal afette de bu uygulamalar hayatınızı kurtarabilir.

 

Kaynak: https://www.brandingturkiye.com/deprem-aninda-hayat-kurtaran-mobil-uygulamalar-tam-liste/

Bu haber 1017 kez okundu.
Manşet - 23:26 A A
BENZER HABERLER