20° Açık

Çocuklarınızı Sanal Tehditler Hakkında Sürekli Bilgilendirin!

TeknoBilişim - 22 Nisan 2015 20:25 A A

Tehditler İnternetin her alanında mevcut ve bunlar genç kullanıcılar için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Artan mobil cihaz kullanımıyla çocuklar, yetişkin gözetimi olmaksızın, herhangi bir zamanda veya yerde İnternette sörf yapabildikleri için daha savunmasız olabiliyor.

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, 12 aylık bir süre içinde çocuk katılımcıların %22’sinin siber olaylardan etkilendiği ortaya çıktı. Bu olaylara gençlerin siber zorbalık girişimleri veya kendileri için zararlı materyaller içeren sitelerle karşılaşmaları da dahil.

İnternette sörf yaparken çocuklar, uygunsuz bilgi içeren web sayfalarına, örneğin erotik içeriği olan veya silah ya da uyuşturucu ile ilgili bilgiler içeren web sitelerine denk gelebilirler. Başka bir yaygın problem de arama sonuçlarının kullanıcının aradığı türde bilgiler vermemesi. Örneğin, bir çocuk karikatür için arama yaptığı halde sonuçlarda yetişkinler için karikatürler gösteriliyor olabilir.

Sosyal ağlar da ciddi bir tehdit kaynağı. Çocuklar ayırım yapmaksızın herkesi arkadaş olarak ekleyebilir, bu da onları üzebilecek veya yanıltabilecek ya da onlardan gizli bilgi almaya çalışabilecek insanlarla iletişim kurmaları anlamına gelir. Anket, ebeveynlerin %21’inin çocuklarının yaptıkları nedeniyle cihazlarında depolanan gizli bilgilerini veya paralarını kaybettiklerini gösteriyor.

Modern telefonlar ve tabletler genellikle evrensel oyun konsolu olarak da hizmet vermekte olup birçok çocuk bu cihazları başka sebep için oldukça az miktarda kullanıyor. Ancak, tüm oyunların çocuklar için uygun olduğu söylenemez: bazı oyunlar şiddet, küfür ya da erotik sahneler de içeriyor. Oyunlar tek başına tehlike teşkil etmiyor olabilir – resmi mağazalardan indirilen herhangi bir uygulama istenmeyen bilgiler içerebilir.

Bazı tehditlerin evrensel olduğunu ve her yaştan insanı etkileyebileceğini unutmamak önemli. Ancak, çocuklar daha az deneyimli olmaları dolayısıyla daha savunmasız olacaklardır. Örneğin, bir sitenin veya bir dosyanın ne kadar tehlikeli olabileceğini anlamayabilirler ve bu da onların virüslü dosyaları indirmelerine ya da bir kimlik avı sayfasına bilgi girişi yapmalarına neden olabilir.

Bu nedenle cihazın virüslere, kimlik avcılığına ve diğer çevrimiçi tehditlere karşı düzgün bir şekilde korumalı olması oldukça önemli – tüm zararlı mobil yazılımların yaklaşık %99’unun Android platformları hedeflediği dikkate alındığında bu özellikle Android tabanlı cihazlar için geçerli.

Günümüzde birçok çocuk, cihazlarla çok fazla zaman geçiriyor. Her zaman çocukla birlikte olan bir mobil cihaza yasaklamalar getirmek ve erişim kısıtlamaları koymak zor olabilir, ama çocukların mobil cihazları ile oynayabilecekleri zamanı sınırlamaya ya da bir zaman dilimi ayarlamaya yardımcı olabilecek çok sayıda teknik araç mevcut. Tabii ki, sorun tek başına teknik araçlarla çözülemez. Çocukların bu cihazlara alternatif ilgi alanlarına ihtiyacı var ve bunu yalnızca ebeveynler sağlayabilir – çocuklarınızla daha fazla zaman geçirin; onları spor yapmaya ya da başka bir hobiyle ilgilenmeye teşvik edin, böylece çocukların mobil cihazlarla harcayacakları zaman azalacaktır. Ebeveynlerin yeni siber tehditleri takip etmeleri ve bu tehditler hakkında çocuklarını bilgilendirmeleri tavsiye ediliyor. Web’de iken güvenli davranış kurallarının anlaşılması ve çevrimiçi olarak paylaşılabilecek bilgilere karşı dikkatli bir tutum sergilemek, herhangi bir tatsız olayı önlemeye yardımcı olacak.

23 Nisan’a Özel Kampanya

Bilgi teknolojileri, çocukların çevrimiçi iken korunmalarına yardımcı olabilir. Kaspersky Lab, çocukların mobil cihazlarda karşılaşılabilecek siber tehditlere karşı güvende olmalarını sağlamak için bir dizi araç sunuyor. Bu araçlar, tehlikeli içerikleri otomatik olarak engelleyebilir, istenmeyen siteleri filtreleyebilir ve size çocuklarınız tarafından yüklenen uygulamalar hakkında bilgi içeren raporlar sağlayabilir. Bunların arasında, Safe Browser for iOS and Windows Phone ile PC’ler, Mac bilgisayarlar, Android akıllı telefonlar ve tabletler için bir dizi koruma sağlayan Kaspersky Internet Security –coklu cihaz 2015 ve Kaspersky Total Security – coklu cihaz yer almakta.

Çocuk Bayramının hemen öncesinde Kaspersky Lab Türkiye Nisan ayının sonuna kadar geçerli olacak bir kampanya düzenliyor.

 

Bu haber 667 kez okundu.
TeknoBilişim - 20:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.