11° Açık

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Yeniden Çalıştırılacak!

TeknoBilişim - 13 Mart 2015 22:24 A A

CERN Genel Müdürü Heuer, “Higgs Bozonu” adı verilen atomaltı parçacığın keşfinde kullanılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı‘nın iki hafta içinde yeniden çalıştırılacağını açıkladı.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Genel Müdürü Rolf Heuer, CERN‘de düzenlediği basın toplantısında, teknik çalışmaların iki yılda tamamlanmasından çok heyecanlı olduklarını ve yeni bir döneme girildiğini söyledi.

Heuer, “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı bu ay içinde yeniden çalıştırılacak. İki hafta içinde çalıştırmayı umuyoruz” dedi.

İkinci üç yıllık çalıştırma için hazırlanan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı‘nın iki yıl aradan sonra ilk çalıştırmaya göre neredeyse iki kat daha fazla enerji ile çalışacağına dikkati çeken Heuer, “Doğa bize nazik davranırsa bu yeni enerji seviyesi ile Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, fizik ve gelecekteki keşifler için yeni ufuklar açacak” diye konuştu.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Direktörü Frederick Bordry ise tüneldeki parçacıkların Mart ayının sonunda yeniden dönmeye başlayacağını ancak parçacık, yani enerji çarpışmalarının Mayıs ayında gerçekleşeceğini söyledi.

Dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan 27 kilometrelik bir halka şeklinde tasarlanan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı‘nın çalıştırılması için – 271 derecelik sıcaklığa ulaşması gerekiyor. CERN Aralık ayında yaptığı açıklamada, bu sıcaklığa neredeyse ulaşıldığını duyurmuştu.

CERN‘de yapılan deneyler sonucunda Mart 2013’te “Higgs Bozonu” keşfedilmişti.

 

Kaynak: Al jazeera Türk

Bu haber 782 kez okundu.
TeknoBilişim - 22:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.